Kürşad beyden Ceyda hanıma 'serbest' destek

CNR Expo Fuar alanından çıkmamak için mal sahibi İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'yle mahkemelik olan CNR Holding'in sahibi Ceyda Erem, çareyi yeni alan kiralamada buldu.

İSTANBUL - CNR Expo Fuar alanından çıkmamak için mal sahibi İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'yle mahkemelik olan CNR Holding'in sahibi Ceyda Erem, çareyi yeni alan kiralamada buldu.
Referans gazetesinin, 'Ceyda hanım Kürşad Beyin serbest bölgesine taşınıyor' başlığıyla verdiği habere göre, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e bağlı Dış Ticaret Müsteşarlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü kanalıyla İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nden 80 dönüm arazi kiralayan Erem, gümrüksüz bölgeye fuar alanı yapacak. Erem'in 13 yıl önce kiraladığı CNR Fuarcılık alanından çıkmasını isteyen İDTM Yönetim Kurulu'nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası gibi kurum ve kuruluşlar yer alıyor. İDTM Yönetimi CNR Expo'yu kendi işletmek istiyor. Bu nedenle de Erem'e karşı tahliye kararına uymadığı için Eylül 2005'ten itibaren mahkeme sürecini başlattı. Erem'in de bu konuda karşı bir davası bulunuyor.
Habere göre Erem bu arada İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi (İSBİ) A.Ş. ile birkaç ay önce kontrat imzaladı. Serbest bölgede yer alan 80 dönümlük arazi için CNR Holding metrekare başına yıllık 5 dolar kira bedeli ödeyecek. Böylece CNR'deki 150 bin metrekare alana yılda 10 milyon dolar civarında kira ödeyen CNR Holding, yeni alan için yılda sadece 400 bin dolar kira bedeli verecek.
Prosedür uygulandı mı?
Tüzmen'in başında bulunduğu Dış Ticaret Müsteşarlığı'na bağlı serbest bölgeler, prosedür gereği ihaleye çıkmadan üretim ya da ticaret yapmak isteyen istedikleri firmalara arazi tahsis edebiliyor. Ancak, bunun için öncelikle firmaların Serbest Bölge Faaliyet Ruhsatı Müracaat Formu'nu doldurup, Merkez Bankası, Serbest Bölgeleri Geliştirme Fonu hesabına 5 bin dolar yatırdıktan sonra Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü'ne (SBGM) başvurusu gerekiyor. SBGM'nin uygun bulması sonucu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi şirketle kiracı firma arasında imzalanan kontrat, onay için ilgili serbest bölge müdürlüğüne, ardından Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü'ne gönderildikten sonra faaliyet ruhsatı firmaya iletiliyor.
Fuar alanı kuracak
SBGM'ye giden başvuru formlarında üretim, alım-satım, bankacılık ve kiralama kısımlarının dışında diğer faaliyetler bölümü de var. CNR Holding'in diğer faaliyetler kısmını işaretleyerek bölgede fuar alanı kurmak için başvuru yaptığı öğrenildi. Genellikle üretim ve ticaret yapmak isteyen firmaların başvurduğu serbest bölgelere CNR Holding'in fuar merkezi yapmak istemesi, "Sergilenecek ürünlerin denetimi gereği gibi yapılabilecek mi?" sorusunu gündeme getirdi. Edinilen bilgilere göre serbest bölge yetkilileri, gümrük ve vergi avantajları nedeniyle bu alanların fuar merkezi olarak kullanılmasının bazı suiistimalleri beraberinde getirebileceği için karşı çıkıyor.
CNR: Arazinin altyapısı yok
CNR Holding Genel Koordinatörü Baydu Veziroğlu, serbest bölge içinde yer alan ve kendileri tarafından kiralanan arazinin altyapısı olmayan boş bir arazi olduğunu söyledi. Araziye büyük boyutta yatırım yapılması ve fuarcılık alanlarının büyütülmesinin planlandığını belirten Veziroğlu şunları söyledi: "Yap-işlet-devret' sistemiyle kiralanan arazi süre sonunda üzerindeki tesislerle birlikte serbest bölgeye devredilecektir. CNR Expo'nun kiralanan 80 bin metrekarelik ilave araziyle 230 bin metrekarelik dev bir fuar kompleksine dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Bunun için CNR Holding kendi kaynaklarını ve dış kaynaklar kullanarak büyük bir yatırım gerçekleştirecektir. Biz yap-işlet-Devret sisteminde kira olmamasına rağmen arazi için kira ödüyoruz"