Kürşad Tüzmen soruşturuluyor

Başbakanlık Teftiş Kurulu, 1999-2001 arasında Irak'tan petrol alımında kamunun zarara uğratıldığı iddiasıyla dönemin Devlet Bakanı Tunca Toskay ve müsteşarı Kürşad Tüzmen'i soruşturuyor. Başbakan Erdoğan, bakanı için soruşturma iznini, dosyada isim olmadan vermiş.

ANKARA - Başbakanlık Teftiş Kurulu, Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu Raporu'nda ismi belirtilmeden suçlanan dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in Dış Ticaret Müsteşarlığı yaptığı 1999-2001 döneminde Irak'tan gerçekleştirilen ham petrol ithalatı sırasında kamunun zarara uğratıldığı iddialarının araştırılması için soruşturma başlattı.
Tüzmen de komisyon raporundaki iddiaları bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla yanıtlayacak. Tüzmen, dönemin Devlet Bakanı Tunca Toskay ve bir grup bürokratla birlikte, Dış Ticaret Müsteşarlığı yaptığı dönemde Irak'tan gizli bir anlaşmaya dayanarak ham petrol ithalatı işini 4 firmaya verdiği için kamuyu zarara uğratmakla suçlanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından verilen soruşturma izninde, Tüzmen dahil herhangi bir kişinin isminin belirtilmediği öğrenildi.
123.4 milyon dolar zarar
Araştırma Komisyonu Raporu'nda 1999-2001 arasında Irak'tan ithal edilen ham petrol dolayısıyla Umut Petrol'ün 29.8 milyon dolar, Tekfen A.Ş.'nin 66.2 milyon dolar, Ram Dış Ticaret'in 20.9 milyon dolar ve Çokal firmasının da 6.5 milyon dolar olmak üzere toplam 123.4 milyon dolar brüt kâr elde ettikleri belirtildi. Aslında bu ithalatı, tüm hisseleri Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na ait olan TPIC'in yapması gerektiği, nitekim 2002 yılından sonraki ithalatı TPIC'in yaptığı vurgulanan raporda, sonuç olarak 123.4 milyon dolarlık kaynağın kamuya ait şirketlerde kalması gerekirken ithalatçı firmalara aktarıldığı ifade edildi.
Komisyon raporundaki en önemli iddialardan birini de söz konusu firmaların seçiminin somut kriterlere göre yapılmadığı iddiası oluşturuyor. Ancak yine raporun bir başka bölümünde, Tekfen İnşaat ve Güneydoğu Umut Petrol şirketlerinin seçilmesinde, Irak'tan alacaklarının gerekçe gösterildiği belirtiliyor.
Tüzmen: Vatan sağ olsun
Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Tüzmen, iddialarla ilgili olarak, "Bizim arkadaşlarımızla beraber gelecek nesillere bıraktığımız bir destanımız var. Bu tip şeyler son zamanlarda başımıza geliyor. Açıklamaları daha sonra yaparız. Vatan sağ olsun" diye konuştu. Bakan Tüzmen, bir gazetecinin, talimatın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğine ilişkin sözleri üzerine de, 'Ona da vatan sağ olsun' dedi.