Kürşad Tüzmen umutlu döndü

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 6. Bakanlar Konferansı'nda, Türkiye'nin de peşinde olduğu tütün, pamuk, çay, fındık gibi hassas üründe gümrük vergisi indirimine gidilmemesinin kabul edildiğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 6. Bakanlar Konferansı'nda, Türkiye'nin de peşinde olduğu tütün, pamuk, çay, fındık gibi hassas üründe gümrük vergisi indirimine gidilmemesinin kabul edildiğini söyledi. Tüzmen, gelişmiş ülkelerce verilen ihracat sübvansiyonlarının 2006 sonu itibarıyla kaldırılacağını kaydetti. Hong Kong'da 13-18 Aralık'ta yapılan DTÖ 6. Bakanlar Konferansı'ndan dönen Tüzmen, deklarasyon metni üzerinde anlaşıldığını belirterek şunları kaydetti:
"Tarımda Türkiye'nin peşinde olduğu ve belirli sayıdaki hassas ürünlerde gümrük vergisi indirimine gidilmemesini sağlayacak 'özel ürünler' Bakanlar Deklarasyonu'nda yer aldı. Bu ürünleri ülke tercihleri doğrultusunda belirleyeceğiz. Çay, tütün, fındık, pamuk gibi ürünler 'özel ürün' listesinde yer alacak. Bunları Cenevre'de konuşacağız. Tüzmen, 'Faturalı cep telefonların kaçak sayısının yüksek oluşu, Gümrük Müsteşarlığı'nın zafiyeti mi' sorusuna da şu yanıtı verdi: "Gümrüklerde ciddi yakalamalar yaptık. Ama içeri girip sonra el değiştiren telefonlar, yani kayıtlı gelen telefonlar içeride el değiştirdiği zaman, her değişen kişi adına sanki bir telefon girmiş gibi muamele yapılmış. O da mükererer, olarak bu sayıyı yükseltiyor."