Kürşad Tüzmen'e başsavcı şoku

Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, Gebze Gümrüğü'ne yönelik soruşturmada müfettişlerce 'akaryakıt kaçakçılığına yardım etmekle' suçlanan Gümrük Müsteşarvekili Mehmet Şahin için soruşturma izni vermeyen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'i zora soktu.

ANKARA - Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, Gebze Gümrüğü'ne yönelik soruşturmada müfettişlerce 'akaryakıt kaçakçılığına yardım etmekle' suçlanan Gümrük Müsteşarvekili Mehmet Şahin için soruşturma izni vermeyen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'i zora soktu. Müfettiş raporundaki iddiaları ciddi bulan başsavcı, Tüzmen'in verdiği kararın kaldırılarak, soruşturma için Danıştay'a başvurdu.
Mehmet Şahin'le ilgili iddialar Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nun hazırladığı Gebze Gümrüğü'yle ilgili soruşturma raporunda gündeme gelmişti.
Kararı Danıştay verecek
Gümrük Müsteşarvekili Mehmet Şahin hakkında kararı Danıştay verecek. Danıştay, başsavcılığın itirazını yerinde görür ve Tüzmen'in soruşturma izni vermeme kararını kaldırırsa, Şahin hakkında soruşturma başlatacak. Başsavcılık soruşturmada ciddi bulduğu iddiaları destekleyen kanıtlara ulaşırsa ceza davası açabilecek. Şahin bu durumda Yargıtay Ceza Dairesi'nde yargılanacak. Başsavcı, itirazına rağmen Şahin hakkında takipsizlik kararı da verebilecek.
Müsteşarvekili Mehmet Şahin hakkında düzenlenen raporda Kaçakçılık Kanunu'nun 11. maddesine işaret edilmişti. Söz konusu madde 'kaçakçılık suçuna bilerek yardım' suçunu kaçakçılık suçuyla eşdeğer kabul ediyor ve sanıklara bir yıl ile üç yıl hapis öngörüyor. Yargıtay Başsavcılığı'nın, Danıştay'ın itiraz lehine karar vermesi halinde yürüteceği soruşturma sonunda dava açma kararı vermesi durumunda bu maddenin işletilme olasılığı yüksek görülüyor.