'Kürtaj turizmi' pahalıya patladı

'Kürtaj turizmi' pahalıya patladı
'Kürtaj turizmi' pahalıya patladı
299 Euro'ya kürtaj dahil yurtdışı turları düzenleyen Baracuda Tour'un Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nden ihraç edilmesi gündemde.

Habertürk'ten Menekçe Ataselim'in haberine göre, 299 Euro'ya kürtaj dahil yurtdışı turları düzenleyen Baracuda Tour'un Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nden (TÜRSAB) ihraç edilmesi gündemde. Bugünkü yönetim kurulu toplantısında konuyu ele alan TÜRSAB, Baracuda Tour'u ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk etti.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, şirket hakkında Turizm Bakanlığı nezdinde de soruşturma başlatılacağını belirtti. Sağlık turizmi ile ilgili hizmetlerde Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınmadan hareket edilemediğini hatırlatan Ulusoy "Kürtaj turizmi' diye bir şey olmaz. Bu ne ahlaki, ne ticari ne de geleneklerimize uygun" dedi. Baracuda Tour, TÜRSAB'dan ihraç edilirse, acentelik belgesi iptal edilecek ve mevcut yasaya göre aynı ismi kullanamayacak.

BELGESİ İPTAL EDİLDİ
Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı da Baracuda Turizm Seyahat Acentası'nın belgesinin iptal edildiğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, basında Baracuda Turizm Seyahat Acentası tarafından “Kürtaj Turizmi” adı altında turlar düzenlendiğine ilişkin haberler yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, bakanlığın olaya hemen müdahale ettiği ve olayın ülke turizmi için talihsizlik olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Söz konusu olayın gerek turizm anlayışımıza ve etik kurallara aykırı olması gerekse de ülke imajımıza ve turizmimize zarar vermesi dikkate alınarak adı geçen acentanın belgesi bugün itibariyle iptal edilmiştir”


ASIL ETİK DIŞI OLAN SEKS VE KUMAR TURİZMİ

Baracuda Tour'un sahibi Cem Polatoğlu ise kürtaj turlarının etik dışı olmadığını, asıl etik dışı olanın seks ve kumar turizmi olduğunu savundu. Polatoğlu, "Benim yaptığım doktor raporu ile yapılacak yasal bir operasyonun tur bölümünü organize etmek. Göz, kalp ameliyatından farkı yok ve yasadışı değil" dedi. Polatoğlu, TÜRSAB'a etik ve ahlak değerlerini sorgulamak istiyorsa kumar ve seks turizmine el atmasını önerdi. Başaran Ulusoy dahil, herkesin yıllardır kumar turizmi yaptığını ileri süren Polatoğlu şöyle devam etti: 

"Yurt dışında gazinolara Türk turistler taşınıyor. Cruise gemileri haftalık 125 Euro'ya bile yolcu kabul ediyor. Bu paraya bu iş olur mu? Geri kalan kısım kumardan karşılanıyor. Bayi turu denen şey nedir peki? Sadece erkeklerden oluşan bir sürü bayinin sürekli Rusya'ya, Ukrayna'ya götürüldüğü bu turlar ne turizmidir? Aslında adı seks turizmidir. Sektör etiği tartışıyorsa önce bunlara el atsınlar."

'HÜKÜMETE YAKIN OLDUĞUNU GÖSTERİYOR' 
TÜRSAB seçimlerinde daha önce 2 kez Ulusoy ile başkanlık için yarıştığını hatırlatan Polatoğlu, "Bu açıklamalarla bir taşla iki kuş vurmak istediğini düşünüyorum. Rakibini zayıflatmak istiyor ve hükümete yakın olduğunu gösteriyor. 30 senedir bu işi yapıyorum. 'Sağlık Bakanlığı'ndan belge gerekiyor' dendi. Böyle bir şey gerekmiyor. Doktor raporu yeterli" diye konuştu. Polatoğlu, Turizm Bakanlığı'ndan henüz kendilerine bir bildirim gelmediğini ifade ederek, şunları söyledi: "Sonuçta, 'Yapamazsın' derlerse yapmayacağım. Ekmeğimden mi olayım. Yaptığım tek iş bu değil zaten. Diğer alanlarda turizme devam ederim. TURSAB disiplin kuruluna veriliyormuşum. İhraç edilirsem, sektör adına yapmak istediklerim olduğu için üzülürüm. Pronto Tur'un eski sahibiyim. Şu anda da Pronto Emlak, Sargın Mimarlık gibi şirketlerim var. Sonuçta maddi kaygım yok."

Ramazan Bayramı'ndan sonra Kırım'a kürtaj turu için gidecek 10 kişinin durumunun ne olacağını sorduğumuz Polatoğlu, "Henüz bizi arayan soran yok. Bakanlıktan da herhangi bir yazı gelmedi. Beklemedeyiz. Kimseye bir şey söylemedik" yanıtını verdi. Polatoğlu, dün 15 gün önce sağlık turizmi kapsamında KKTC, Kırım ve İngiltere'ye 'kürtaj dahil' turlar düzenlemeye başladıklarını, Ramazan nedeniyle henüz ilan etmedikleri turlara 18 kişinin katıldığını söylemişti. Polatoğlu, kişi başı 299 Euro'dan başlayan 3 gün 4 gecelik turların fişlenme korkusu taşıyan kadınlar tarafından tercih edildiğini aktarmıştı. (Habertürk)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1095919109591912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mısırda her yıl 400 kadın vajina diktiriyor. - demlicay2011

  dünyanın bir çok yerinde bu işler böyle. gizlileri bilemiyorum. oluyor işte her insanıda zapdurap altına alamıyorsun. dünya hali. bu konularda kesin bir şey söylemek yanlış. doğuyla batıyı karşılaştırırsanız her ikiside kendine göre bir çözüm bulmuş.

  Yakında rejm kararları da çıkabilir - hkalmis

  Hükümet, tarikatlara boyun eğerek, kürtaj yasasını çıkarttı. Böyle bir yolun seçilmesi bence doğal. Bugün engellense, yarın yüzlercesi ortaya çıkar. Liberal ekonomik sistemin arz-talep mıknatısı çalışmaya başlar. İstediğiniz kadar yasaklayın. Çare olmaz. Yasa saçma zaten. Düşünün evli bir çift ayrılmaya karar verdi ve kadın hamile.Ev hanımı olan kadıncağız bu cocuğu doğurmalı mı yoksa aldırmalı mı? Dünkü haberlerde vardı, doğum yapmakta olan kadını doktor zamanında kürtajı kabul etmediği için yaşamını yetirmiş. Suçlu kim. Korkusundan kürtaj yapmayan doktor mu, hükümet mi?

  İktidarın dediği olur. - deniztüreoğlu

  Tur şirketinin yaptığı etik değil ama bu kadar eleştiriyi ve belge iptalini de gerektirmez yaptığı. herkes iktidardan korkuyor.

  aynı iran gibi - kaamos

  iranlaştığımızı gösteren en çarpıcı örneklerden biri.

  Yasaklarla devlet idare edilmeye çalışılıyor. - ertanöngür

  Görülen o ki burada problem iktidarın saçma sapan yasaklarından kaynaklanıyor. Bir zamanlar yadaklara karşı olan ve mağdur olduğunu iddia eden iktidar, her şeyi yasaklarla düzenlemeye çalışıyor. Bu yüzden, daha yeni, doğumda bir anne öldü. Bu iktidarın deneme yanılma metoduyla devlet idare etmeyi öğrenmesini bekleyene kadar ortalık toz duman olacak.

  Yalakalar is basinda - berk_tezcan

  Neyin ahlakli, neyin ahlaksiz olduguna siz karar vereceksiniz ha? Sizin dininizin emirlerine ben uymak zorunda miyim kardesim! TÜRSAB baskani gelen muz ortayi kacirmamis, gercek bir "basbakani seven cocuk" olarak bu firsati gole cevirmis. Aferin ona, bir kac ihale atarlar artik elbet önüne.

  HÜKÜMET KORKUSU TÜRSAB'I İŞGÜZARLIĞA SEVKETMİŞ! - Sedat Gürsel

  Yahu kardeşim niçin açıkça deklare ediyorsunuz? Gizli kapaklı yapsaydınız ya... Türkiye'de artık dürüslük görüldüğü gibi cezalandırılıyor ama bu işi millete çaktırmadan gizli, gizli yapsaydınız, kazandığınız paralarla ihya olurdunuz...