'Kürtaj turizmi'ne belge iptali!

'Kürtaj turizmi'ne belge iptali!
'Kürtaj turizmi'ne belge iptali!

Baracuda adlı şirketin yurtdışı turlarına kürtajı da dahil edilerek yaptığı uygulama ile ilgili haber Radikal de dün yer almıştı.

Haber: DİLEK KÖSEDAĞI / Arşivi

İSTANBUL - Kürtaj tartışmalarını ‘fırsat’a çeviren turizm şirketinin belgesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iptal edildi. Meslektaşları tarafından da sert biçimde eleştirilen ilgili şirketin sahibi ise uygulamayı savunmaya “Ben yapmazsam başkası yapar” sözleri ile devam etti.
Radikal’de dün yer alan ‘kürtaj dahil 299 euro’ başlıklı haberi Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ni (TÜRSAB) ayağa kaldırdı.
Haber üzerine Radikal’i arayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilgili tur şirketi ve ismi geçen şahıs hakkında soruşturma başlattıklarını söyledi. Haberde adı geçen Baracuda Tur’la ilgili üyesi oldukları TÜRSAB’a da şikâyette bulunduklarını açıklayan Günay, “Biz turizmin hep iyi sıfatlarla anılmasını isterken böyle bir konuyla gündeme gelmesi bizi mutsuz etmiştir” dedi. Bakanlık resmi açıklamasında ise “Bakanlığımızca olaya süratle müdahale edilmiş ve büyük emekler verilerek önemli bir seviyeye getirilen ülke turizmi için talihsizlik olarak nitelendirilecek söz konusu olayın gerek turizm anlayışımıza ve etik kurallara aykırı olması gerekse de ülke imajımıza ve turizmimize zarar vermesi dikkate alınarak adı geçen acentenin belgesi bugün itibariyle iptal edilmiştir” denildi. 

Ahlaki ve ticari değil
“Kürtaj turizm”i TURSAB’ın da ana gündem maddesi oldu. Birliğin yönetim kurulunda ele alınan konu ile ilgili yapılan resmi açıklamada adı geçen turizm acentesinin disiplin kuruluna sevk edildiği belirtildi. Toplantı sonrası Radikal’e açıklamada bulunan TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Biz yıllardır sağlık turizmini geliştirmeye çalışıyoruz. Bunun altyapısını Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Eczacılar Birliği ile oluşturmaya ve yürütmeye çalışıyoruz. Ama organ mafyası gibi konulara karşı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz” diye konuştu. Bu firmanın faliyetinin tüm acentaları zan altında bıraktığını söyleyen Ulusoy “Bu acentenin sahibi kişi kendi görüşünü ortaya koymuştur. Yönetim Kurulu kararıyla bu acenteyi disiplin kuruluna veriyoruz. ‘Kürtaj turizmi’ diye bir şey olmaz. Cenin fotoğrafıyla böyle bir ilan yayımlamak ne ahlaki, ne ticari ne de geleneklerimize uygundur” dedi.

‘Ben yapmazsam başkası yapar’
Soruşturma açılmasının ardından tartışma yaratan şirket Baracuda Tur’un sahibi Cem Polatoğlu, bugüne kadar sağlık turizmiyle ilgili hiçbir zaman Sağlık Bakanlığı’ndan onay alma ihtiyacı duymadıklarını ileri sürdü. TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy’u da eleştiren Polatoğlu, “Ulusoy, şirketimi Turizm Bakanlığı’na yanlış yansıtıyor” dedi. Geçen dönem TÜRSAB Başkanlığı’na aday olduğu için Başaran Ulusoy’un kendisiyle kişisel bir sorunu olduğunu düşündüğünü iddia eden Polatoğlu, “Bugüne kadar bakanlar dahil birçok kişiyi sağlık turizmi ile yurtdışına gönderdik. Bu kalp olabilir, kürtaj olabilir bizim için fark etmiyor. Pazar bu hizmete ihtiyaç duyuyor. Bu işi ben yapmazsam başkası yapar” diye konuştu.

bigPara.com