Kurtul: Akbank'ta ortağımız, global pazarın en büyük oyuncusu olmalı

Akbank'ta yabancı ortağın en fazla yüzde 20 hissesi olabileceğini söyleyen Genel Müdür Zafer Kurtul, "Ortağımız, global pazarın tecrübeli ve en büyük oyuncularından birisi olmalıdır" dedi.

ANTALYA - Akbank'ta yabancı ortağın en fazla yüzde 20 hissesi olabileceğini söyleyen Genel Müdür Zafer Kurtul, "Ortağımız, global pazarın tecrübeli ve en büyük oyuncularından birisi olmalıdır" dedi. Kurtul, yabancı ortak arayışının gerekçesinin 'nakit ihtiyacı' olmadığını da belirterek "Yabancı ortaklık stratejimizi azami yüzde 20 oranında azınlık hissesi olarak belirledik. Böyle bir stratejik ortaklığa olumlu bakıyoruz. Bu konu, yıl sonuna kadar netleşir" diye konuştu.
Akbank'ın 2001 yılında başlayan 'Yeni Ufuklar Değişim Programı' kapsamında, mimarisi değiştirilen 500'üncü şubesi olan Antalya Çallı Şubesi, yenilenen binasıyla hizmete girdi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Zafer Kurtul, proje kapsamında beş yılda 300 milyon dolar yatırım yapıldığını söyledi.
Projenin uygulama dönemine ilişkin bilgi veren Kurtul, Akbank'ın toplam 674 şubesinden 530'unun yenilendiğini, altyapıya 135 milyon dolarlık yatırım yapıldığını anlattı. Kurtul'un verdiği bilgiye göre söz konusu 5 yıllık dönemde şubelerin yüzde 80'i mimari açıdan yenilendi.
'Stratejik karar'
Toplantıda, bankaya ilişkin bilgiler de veren Genel Müdür Zafer Kurtul, gazetecilerin yabancı ortaklık konusundaki sorularını şöyle yanıtladı:
"Sabancı Holding, her zaman Akbank'ta kontrole sahip olmalıdır. Birinci kriter budur. İkinci kriter ise azami yüzde 20 ortaklıktır. Ortağımız, bankamıza katkıda bulunacak, global pazarın tecrübeli ve en büyük kuruluşlarından birisi olmalıdır. Yüzde 20'lik hisseyi nakit ihtiyacımızdan dolayı değil, stratejik bir ortaklık ihtiyacından ötürü yabancıya satmak istiyoruz."
Banka ismi vermedi
Akbank'ın hisse satışıyla ilgilenen yabancılara ilişkin isim vermeyen ve 'uluslararası bankalar ve mali kuruluşlar ilgileniyor' demekle yetinen Kurtul, hisse fiyatına ilişkin bir soruya da "Fiyatlandırma konusunda yorum yapmayız" karşılığını verdi. Akbank'ın piyasa değerinin 12 milyar doların üzerinde olduğunu, bu değeriyle İMKB'deki payının yüzde 8 olduğunu ifade eden Kurtul, halka açık 13 bankanın 50 milyar dolarlık toplam piyasa değeri içinde Akbank'ın payının yüzde 24'ü bulduğunu söyledi. Kurtul, "Elbette bankamıza ciddi anlamda yabancı talebi var" dedi.
'Sonuçlar iyi oldu'
Akbank, geçtiğimiz şubatta ortaklık, satın alma ve stratejik işbirliği alternatiflerinin değerlendirilmesi için UBS Limited'i danışman olarak görevlendirmişti. Akbank'ın değişim projesi sayesinde, bankacılık sektöründeki büyüme ortalamalarının çok üzerinde sonuçlar elde ettiğini vurgulayan Kurtul, şu bilgileri verdi:
"Bankacılık sektöründe mevduat büyümesi son beş yıl içinde her yıl için ortalama yüzde 19 olarak gerçekleşirken, Akbank için bu oran yüzde 26 olarak gerçekleşti. Yine sektörde aktiflerdeki büyüme düzeyindeyken, Akbank'ın aktifleri her yıl ortalama yüzde 28 arttı. Kredilerde de yüzde 37'lik sektör ortalamasına karşılık biz de yüzde 45'lik büyüme başarısı gösterdik."
'Pazar payımız arttı'
Piyasadaki büyümeden Akbank'ın yüksek pay aldığını vurgulayan Kurtul, Akbank'ın aktiflerine göre pazar payının 2006 yılının ilk altı ayında yüzde 12.3, kredilerdeki pazar payının yüzde 14, mevduattaki pazar payının yüzde 12.1 seviyesine geldiğini belirtti. Kurtul, aktif dağılımın da bu değişim programı sayesinde daha sağlıklı yapıya kavuştuğunu, toplam aktifler içinde kredilerinin ağırlığının yüzde 28'den yüzde 49'a çıktığını vurguladı.
Kredileri giderek tabana yaydıklarını, toplam kredilerde bireysel ve KOBİ (küçük ve orta boy işletme) kredilerinin ağırlığının arttığına dikkati çeken Kurtul, bu tablonun Akbank'ı Türkiye'nin en kârlı bankası yaptığını vurguladı. Kurtul'un verdiği bilgiye göre Akbank, bankacılık sektöründe net kârı, taşıt ve konut kredilerindeki pazar payı ile ilk sırada yer alıyor. Toplam kredilerde yüzde 14'lük pazar payına sahip banka, mevduatta yüzde 12'lik payıyla yine ikinci sırada yer alıyor. Genel müdür Zafer Kurtul, hedefin pazar paylarında yüzde 20 oranını yakalamak olduğunu kaydetti.
'Seçim fırsat yaratır'
Gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Kurtul, 2007'de yapılacak seçimlerin ekonomiye yönelik etkisine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: "2007'de iki ayrı seçim var. Bu elbette risk faktörüdür ama bu durum fırsat da yaratıyor. 2007 yılında ekonomik reformların ve bütçe disiplininin devam edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde risk, dış piyasalardan gelebilir. Yurtdışındaki gelişmeleri, global dalgalanmaları yakından izlemek lazım."
'Yeni ufuklar'a 300 milyon dolar harcandı
'Yeni Ufuklar Değişim Programı'nı 2001'de başlatan Akbank, beş yılda 300 milyon dolarlık yatırımla genel müdürlük, bölge ve şube organizasyonunu tümüyle yeniledi. Proje kapsamında şube sayısı 614'ten 674'e yükselirken bu şubelerin 530'unun mimarisi değiştirildi. Müşterilerini ve buna uygun olarak şubelerini segmentlere ayıran Akbank'ta, günde bir buçuk şube proje kapsamında yenilendi, dönüştürüldü. Şube alanı yüzde 11, müşteriye ayrılan alan yüzde 40 büyüdü. Şubelerin toplam alanı 255 bin metrekareye, diğer bir ifadeyle 64 futbol sahası büyüklüğüne erişti.
Toplantıda verilen bilgilere göre alternatif dağıtım kanalları olan ATM ve BTM'lerde ayda 17 milyon adet işlem yapıldı. İnternet üzerinden yapılan işlem adedi 23 milyonu bulurken cepten yapılan işlemler de 1 milyonu buldu.