Kuru kalabalık gitti AVM'lerin satışı arttı

Kuru kalabalık gitti AVM'lerin satışı arttı
Kuru kalabalık gitti AVM'lerin satışı arttı

Alışveriş merkezi yöneticileri sigara yasağının uzun vadede satışları etkilemeyeceği görüşünde.

İnsanların artık AVM'lere para harcamak için geldiğini söyleyen AYD Başkanı Kodal, 'AVM'lerde ziyaretçi sayısı düştü ama cirolar arttı' dedi

İSTANBUL - Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, alışveriş merkezlerinde (AVM) 2009 yılının ilk 6 ayında 450 milyon adet ziyaret ve 9.5 milyar lira ciro gerçekleştiğini belirterek, “Haziran ayında ziyaretçi sayısı yüzde 4 düştü ama cirolarda artış var. İnsanlar AVM’lere para harcamak için gelmeye başladı” dedi.
Kodal, 2009 yılının en yüksek ciro endeksi verilerine haziran ayında ulaşıldığını bildirdi. Kapı girişi endeksinde ise geçen yıla oranla yüzde 4 daralma gözlendiğini ifade eden Kodal, şunları söyledi: “AVM’lerde, 2009 yılının ilk altı ayında 450 milyon ziyaret ve 9.5 milyar lira ciro gerçekleşti. Haziran ayında ziyaretçi sayısı yüzde 4 düştü ama cirolarda artış var. İnsanlar AVM’lere para harcamak için gelmeye başladı. Ziyaretçi sayısında azalma olurken ciroların artmış olmasının, gelen ziyaretçilerin AVM’lerde daha çok harcama yapmış olduğunun bir göstergesi sayılabilir. 2009 yılı sonu itibarıyla ise cironun 20 milyar lira ziyaretçi rakamlarının ise 1 milyar kişi olacağı öngörülüyor. 2009 ilk yarı yılda açılmış olan AVM’ler ile birlikte Türkiye’deki AVM sayısı toplam 35 ilde 217’ye ulaşırken toplam kiralanabilir alan 5 milyon metrekareye ulaştı. 2009’un ikinci yarısında açılması planlanan AVM’lerle birlikte sektöre 1 milyon metrekare kiralanabilir alan daha eklenmiş olacak. Böylece 2009 yılının sonunda toplam kiralanabilir alan 6 milyon metrekareye ulaşacak.”

‘Krizden çıkışın sinyalini alıyoruz’
Hakan Kodal, krizden çıkışın sinyallerinin yavaş yavaş görülmeye başlandığını, insanların kriz psikolojisinden kurtularak alışveriş yapmaya başladığını vurgulayarak, İstanbul’un krize girişte de çıkışta da ilk tepkiyi veren şehir olduğunu kaydetti. İstanbul’daki AVM’lerde toparlanmanın daha hızlı olacağını ifade eden Kodal, Anadolu’daki AVM’lerde ise eylül ayından itibaren ise toparlanmanın görüleceğini bildirdi.
AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, kapalı yerlerde uygulanan sigara yasağına da değinerek, sözlerine şöyle devam etti:
“19 Temmuz’dan itibaren kapsamı genişletilerek uygulanan sigara yasağının cirolara etkisi yeme içme tarafında kısa vadede olmuştur. Ama uzun vadede sigara yasağının cirolar ve ziyaretçe sayısı üzerinde çok etkili olacağını düşünmüyorum.” (aa)