Kurucu hissedara 750 milyon dolar

Akbank'ın 125 kurucu ortağında bulunan hisse senetlerini toplama operasyonunda düğmeye basıldı. Bu yıl haziran ayı sonuna kadar tamamlanacak 'kurucu hisse' operasyonunda 'kurucu ve intifa senedinin değeri 403 bin 248 YTL olarak' açıklandı.

İSTANBUL - Akbank'ın 125 kurucu ortağında bulunan hisse senetlerini toplama operasyonunda düğmeye basıldı. Bu yıl haziran ayı sonuna kadar tamamlanacak 'kurucu hisse' operasyonunda 'kurucu ve intifa senedinin değeri 403 bin 248 YTL olarak' açıklandı.
Buna göre Akbank, kurucu hissedarların hisselerini toplamak için yaklaşık 750 milyon dolar (1 milyar 23 milyon YTL) ödeyecek. 2004 yılını 760 milyon dolar kârla kapatan banka böylece geçen yılki kârını hisseleri karşılığı kurucu ortaklarına verecek.
Akbank açıklamasında, "İstanbul Asliye 2. Ticaret Mahkemesi'nin görevlendirdiği bilirkişi kurulunun inceleme sonucu (...) bir adet kurucu ve intifa senedinin değeri 403 bin 248 YTL olarak tespit edildi" denildi.
Portföyünde Akbank hissesi olan yabancıların telkinlerinin etkili olduğu öğrenilen karar sayesinde borsadaki Akbank yatırımcıları, her yıl yüzde 10 daha fazla kâr payı alacak. Buna karşılık Akbank da her yıl dağıtılabilir kârının yüzde 10'unu verdiği 125 ayrı gerçek ve tüzelkişiye, bir kerede yapacağı yaklaşık 750 milyon dolarlık ödeme ile önemli bir yükten kurtuluyor. Akbank'ın geçen yıl sağladığı 760 milyon dolar kârdan kurucu hissedarların aldığı pay 70 milyon dolar civarında olmuştu.
Hisseler Sabancılarda
Akbank'ta Sabancı ailesinden sonra en büyük kurucu hisseye sahip olan Kadir Has, hisselerini satabileceğini açıklamış ve "Takdir edilen fiyat neyse o fiyattan satarım" demişti. Has'ın sahip olduğu 150 adet kurucu hissenin belirlenen fiyat üzerinden değeri 60 milyon 487 bin YTL'yi buluyor.
Akbank'ın 2 bin 538 adet kurucu hissesinin 803 adedi Sabancı Holding, 236 adedi Ak Sigorta ve 53 adedi Akçansa'nın elinde. Yani hisselerin 1092 adeti için satışta sorun görünmüyor. Geriye kalan bin 138 adet hisse bireylerde, 308 adet hisse diğer kurumlar bünyesinde bulunuyor. Edinilen bilgiye göre Akbank, satın alma işlemini özkaynaklarından karşılayacak. Banka, bu yolla serbest sermaye miktarını azaltırken özsermaye kârlılığını ise artıracak.