Kurumlar vergisi gecikiyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kurumlar vergisini yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilmesini öngören yasa tasarısının Başbakanlığa sunulduğunu, Meclis'in yoğun gündemi nedeniyle hemen gündeme alınamayabileceğini söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kurumlar vergisini yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilmesini öngören yasa tasarısının Başbakanlığa sunulduğunu, Meclis'in yoğun gündemi nedeniyle hemen gündeme alınamayabileceğini söyledi.
Maliye Bakanlığı'nın 'Kamu Yönetiminin Değişen Yüzü -İç Denetim' konferansının açılışında konuşan Unakıtan, 2003 Aralık ayında çıkarılan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun 2006'dan itibaren tamamen yürürlüğe gireceğini belirterek "Denetim mekanizmasi değişiyor, performans değerlendirmesi ve saydamlık geliyor" diye konuştu.
Yeni sistemle devlet hizmetlerinin 'pul eksik' gibi gerekçelerle aksatılmayacağını da belirten Unakıtan, şöyle konuştu: "Eski sistemde denetimi yapan 'usul yerine getirilmedi, ödeme iznini vermiyorum' diyordu. Bu hizmet yapılmazsa devlet çok daha zarar görecek. Yeni sistemde hizmeti yapmamanın mesuliyeti yok. Mesuliyet yaparken başlıyor.
Sizler iç denetçiliğin mantığını iyi kavramalısınız. Bir yerde baraj yapılırken, siz denetimini yaparken o barajın bir an önce bitirilmesinin ülke yararına olduğunu bileceksiniz. Ona göre değerlendireceksiniz" diye seslendi.
AB müzakere süreci konusunda Unakıtan Türkiye'nin AB'den ziyade kendisiyle yüzleşeceğini belirterek, "Zannetmeyin ki Ali Babacan gidecek pazarlık yapacak. AB müktesebatını değiştirmeyecek, 'A Türkler geliyor, değiştirelim' demeyecek" dedi.
Para veren düdüğü çaldı
Unakıtan, dün AKP Ankara İl Başkanlığı Siyaset Akademisi'nde 'Dünyada ve Türkiye'de Özelleştirme Politikaları' konulu bir ders de verdi. Tartışmalı Galataport ihalesine de değinen Bakan Kemal Unakıtan şunları söyledi:
"Galataport için 'Nasıl verdiniz' diye konuşuyorlar. Bizim bir metodumuz var, bu kısaca halk tabiriyle, 'Parayı veren düdüğü çalar.' Onun için bizim ihalelerimiz şeffaf. Bazıları özelleştirmeleri yaparken, 'Bunun parasına bakmayın, yapacak kimler, onlara verin' dedi. Parayı veren yapamayacak, bazı beyler yapacak, alışmışlar. Artık ismi duyulmamış niceleri bastırıyor parayı, alıyor. Kim varsa, bileğine, parasına güvensin, bastırsın alsın, mal onundur."
'Bize, siz satın diyorlar'
Unakıtan, Dünya Bankası uzmanlarının Türkiye'nin izlediği yolu 'en doğru yol' olarak gösterdiğini belirtip, sözlerini esprili şekilde şöyle sürdürdü: "Bize birçok müracaat var, 'Aman, biz bu fiyatlara satamıyoruz, bizim malları da satar mısınız?' Şimdi ayrı bir fasıl açacağız bütçeye gelir kaynağı, 'Her türlü mal satılır, komisyon falan yere aktarılır.' Ciddi ciddi teklif edenler var. 'Bakanım, ben satamadım bir türlü, söylesek Özelleştirme İdaresi satsa olur mu?' diye..."
'Hyundai'ye özel olmaz'
Unakıtan, Hyundai'nin yapmak istediği yatırıma da değinirken, "Bak Hyundai gelmiş şimdi, 'Çekler bana bunu veriyor siz ne verirsiniz' diyor. Herkes peşinde. Bizde de bazı aklıevveller çıkmış, 'Yabancı yatırımcıya ne lüzum var' diyor. Bu kadar dar düşünen adamı hiçbir yere koymamak lazım, onların bazıları yanlışlıkla Parlamento'ya girmiş ben ona hayret ediyorum" diye konuştu. Unakıtan, Hyundai yatırımı konusunda mevcut koşullar içinde ellerinden geleni yapacaklarını, ancak kimseye özel bir uygulamanın olmayacağını kaydetti.
Unakıtan, enflasyonun bu yıl yüzde 7.5'e gerilediğine dikkat çekip, Türkiye'nin artık düşük enflasyonla yaşama ayak uydurması gerektiğini söyledi. Ekonomide eskisi kadar yoğun hareketlilik olmayacağını da vurgulayan Unakıtan, bazı sektörlerde arada durgunluk görülebileceğini, hatta daralmanın meydana gelebileceğini de kaydetti.