Kurutulmuş sebze kadınlara iş yarattı

Kurutulmuş sebze kadınlara iş yarattı
Kurutulmuş sebze kadınlara iş yarattı

Bir yıl dayanma süresi olan kurutulmuş sebzeler, köylerde binlerce insana da istihdam sağlıyor.

Gaziantep'te patlıcan, domates, bamya gibi sebzeler köyün kadınları tarafından güneşte kurutularak, esnafa satılıyor. Kadınlar, kuru sebzelerin düzinesini 5-6 liradan satıyor

GAZİANTEP - Gaziantep’in Oğuzeli ve bağlı köylerinde sulu tarım yapılan alanlarda üretimi yapılan domates, biber, patlıcan, kabak, acur, bamya gibi sebzeler, bahçeden kopartıldıktan sonra, kadınlar tarafından temizleme işleminden geçirilip, iplere dizilerek, güneşte kurutuluyor. Büyük bir özenle kurutulan sebzeler, daha sonra Gaziantep’te bu işin ticaretini yapan esnafa satılıyor. Düzinesi 5-6 liradan satılan sebzeler, tüketiciden büyük ilgi görüyor.
Kurutulmuş bamyanın kilosu ise 30 liradan satılıyor. Gaziantepli Esnaf Doğan Şenkaya, kurutmalıklara her kesimden büyük ilgi olduğunu, Gaziantep’e gelen yerli ve yabancı turistlerin de kurutmalık aldığını belirtti. Şenkaya, kurutmalıkların yurt dışında çalışan gurbetçi aileleri tarafından da tercih edildiğini ifade etti. Gaziantep Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Korkmaz da, yaptığı açıklamada, “Sebzelerin kurutularak satışa sunulması sektörümüz açısından olumlu, aynı zamanda istihdam yaratıyor” dedi. Korkmaz, kurutmalık sebzelere toplumun her kesiminden insanın ilgi gösterdiğini ve bu ilginin son yıllarda daha da arttığını ifade ederek, şöyle konuştu:

‘Yurtdışına da satılıyor’
“Sebzede hasat mevsiminin olduğu temmuz, ağustos aylarında, üretim artışı olduğu için hem fiyatlar düşüyor, hem de pazarlama sorunu ortaya çıkıyor. Sebzeleri kurutma yoluna giden vatandaşlarımız ise zor ve zahmetli bir uğraştan sonra, sebzelerin gerçek değerinden satışa sunulmasını sağlamış oluyor. Yaklaşık bir yıl kadar dayanma süresi olan bu kurutmalıklar, alan vatandaşlar tarafından sağlıklı olarak tüketilebiliyor. Kurutmalık ise binlerce insana da istihdam sağlamış oluyor. Taşıması ve saklanması kolay olan kurutmalıklara yurt dışında çalışan gurbetçilerimiz de büyük ilgi gösteriyor. Memleketlerine gelen gurbetçiler, pazarlardan alıp, beraberlerinde yaşadıkları ülkelere de götürüyor.” (aa)


    ETİKETLER:

    Gaziantep