Kuruyemiş fiyatları aldı başını gitti!

Kuruyemiş fiyatları aldı başını gitti!
Kuruyemiş fiyatları aldı başını gitti!
Kuruyemişte üretimin düşük olması fiyatları arttırdı. Badem, ceviz, fındık ve fıstığın fiyatı altınla yarışır hale geldi

RADİKAL - Kuruyemişçilerde bademin kilosu 85, cevizin 70, fındığın 60, Antep fıstığı 60, yer fıstığı 25, leblebi 20, ayçekirdeği 15, kabak çekirdeği 30 liradan satılıyor. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi  Bekir Şahiner, fiyatların altınla yarışmasını ürün azlığı ile açıkladı.

Şahiner şöyle dedi: "Üreticiden ürünü alan depocu, komisyoncu da fiyat ekliyor. Mağazaya giren tüketici fiyatların yüksekliğine tepki gösteriyor. Dar gelirli tüketemiyor. Cirolar düştü. Badem, fındık, ceviz tüketimine yönelik sağlık haberleri satışları biraz kıpırdatıyor, ancak yeterli değil. Kuruyemişçiler kepenk kapatıyor. Çünkü satılmayan ürün elde kalıyor ve bayatlıyor. Hükümetin kuruyemiş üretimine destek vererek ekim alanlarını artırması, üretimi yükseltmesi gerekiyor. Böylece kayıtdışının da önüne geçilmiş olur."  (dha/Elif DEMİRCİ)

 

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/148843614884361

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  akpli yer türkiye bakar - zebda

  abdye ilk giden bademler datca yarımadasından gitmiştir..fındıkda dünya birincisiydik..avrupalının agzını sulandıran fındığın kilosu daha 4 yıl evvele kadar 20 tl civarındaydı..türkiye kuruyemiş cenneti...tarımı yok eden akp hükümeti bir zoru daha başararak kuruyemiş fiyatlarını bu noktaya çekti..ee sarayda fıstıkları lüpletirken nereden geldiğini sormuyolar..bu adamlara oy veren halk artık bırakın fındığı kabak çekirdeğini bile zor yer..afiyet olsun.