Kuş gribi dünyayı korkutuyor

Kuş gribinin Türkiye ve Romanya'da da baş göstermesi ile Batı'da başlayan tartışmalar tüm yoğunluğu ile sürerken uzmanlar, gribin Batı'ya yayılmasıyla 7.4 milyon insanın ölebileceği...

NEW YORK - Kuş gribinin Türkiye ve Romanya'da da baş göstermesi ile Batı'da başlayan tartışmalar tüm yoğunluğu ile sürerken uzmanlar, gribin Batı'ya yayılmasıyla 7.4 milyon insanın ölebileceği ve ekonomik faaliyetler üzerinde yıkıcı bir etkisi olacağı uyarısında bulundu.
Newsweek dergisi, "ABD'de konvansiyonel grip, yılda ortalama 118 milyar dolara mal oluyor. Bir kuş gribi salgınının maliyeti ise bunun altı katına yakın olabilir" diye yazdı. Newsweek dergisi, kuş gribinin Batı'ya yayılması halinde maliyetinin çok yüksek olacağını belirtti. Dergi, uzmanlara dayanarak salgının Avrupa'da 'deli dana' hastalığının 2001'de yol açtığı 10 milyar avroluk zararı aşan bir yük getireceğini kaydetti.
Dünya Sağlık Örgütü ve ABD'nin Centers for Disease Control kurumu uzmanlarının kuş gribinin 7.4 milyon insanı öldürebileceğini belirten dergi, başka uzmanların da ölü sayısının 10 milyonlara ulaşabileceğini söylediklerini kaydetti.
Newsweek'e göre, İngiltere'deki Nottingham Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kuş gribinin yayılmasıyla İngiltere'nin GSYİH'sinin yüzde 8 düşeceğini, istihdamın yüzde 3 azalacağını, iflasların olacağını düşünüyor. Turizmde İngiltere, Yunanistan, İspanya ve İtalya'nın en çok zarar gören ülkeler olacağının düşünüldüğünü belirten Newsweek, "Amerika'daki konvansyonel grip, yılda 118 miyar dolara mal oluyor ve kuş gribinin maliyeti, bunun altı katına yakın olabilir" diye yazdı. Bu arada, Citigroup analisti Clifford Tan da, kuş gribinin Asya'nın GSYİH'sinin yüzde 5'ini götüreceğini öne sürdü.