Kuş gribi için dev zirve

Hükümet, kuş gribininin yayılmasını önlemek amacıyla 'çıkma tavuk'ların itlaf edilmesi için çalışma başlattı.

ANKARA - Hükümet, kuş gribininin yayılmasını önlemek amacıyla 'çıkma tavuk'ların itlaf edilmesi için çalışma başlattı. Entegre tavuk çiftliklerinde yumurtlama özelliklerini yitiren ve dışarı satıldığı için 'Çıkma tavuk' olarak nitelenen tavukların itlafı, Türkiye'de ilk kuş gribi vakasının görülmesinin ardından gündeme gelmişti. Üreticiler, itlaf karşılığında Maliye Bakanlığı'ndan bekledikleri maddi desteği alamayınca itlaf yerine satışa devam etmişlerdi.
16 Temmuz 2004'den bu yana toplanmayan Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu (ESDK) dün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında 'kuş gribinin tavukçuluk sektörüne etkileri' gündemiyle toplandı. Toplantıya Şener'in yanı sıra Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bazı sektör temsilcileri katıldı.
Tek maddelik gündem
Toplantının ardından konuşan Şener, kanatlı sektörünün içinde bulunduğu durumu gözden geçirmek amacıyla tek maddelik bir gündemle toplandıklarını belirtti. Şener, toplantıda beyaz et, yumurta ve yem sektörlerinin ayrı ayrı sunuşlar yaparak, hükümete bir öneri paketi sunduklarını belirtti. Paketin teknik boyutları ile değerlendirileceğini söyleyen Şener, "Bu önerilerin tamamıyla karşılanacağı anlamına gelmez. Belki burda ele alınmayan değerlendirilmeyen bazı önerilerin de geliştirilmesine ihtiyaç olabilecektir" dedi. Şener, değerlendirmelerin DPT, Hazine, Maliye ve Tarım bakanlıklarıyla ve Ziraat Bankası temsilcilerinden oluşan heyet tarafından yapılacağını ve bir rapor hazırlanacağını kayderek şöyle devam etti:
"Rapor değerlendirilecek ve ilgili karar organlarınca da sonuçlandırılacak. Alınabilecek önlemlerin, verilebilecek desteklerin mümkün olduğunca hızlı karara bağlanması beklenmeli. Talepleri mümkün olduğunca dikkate alarak bu teknik heyet, gelecek hafta çalışmalarını tamamlayacak. Sonuçlarını da gelecek hafta açıklayacağız."
Tarım Bakanlığı'nın Hayvancılığın Desteklenmesine Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar Taslağı hazırlayarak çıkma tavukların itlafıyla ilgili destek verilmesini öngördüğünü belirten Şener, bu düzenlemenin yapılması gerektiğini söyledi.
'Çıkma' denilen yumurtalık tavuklar 66-70 hafta verimli yumurta verdikten sonra ekonomik ömrünü tamamlıyor. Bu tavukların daha sonra satışa sunulduğu iddia ediliyor. Sürekli kapalı tutulan, hastalıklara karşı zayıf bu tavukların kuş gribine karşı daha dayanıksız olduğu belirtiliyor. Manyas'taki kuş gribinin ardından çıkma tavukların itlafı için kaynak bulunamadığı, bu yüzden bazı üreticilerin bu tavukları aralarında Ağrı'nın da bulunduğu illere sattığı öne sürülüyor.
Üretici indirim istiyor
Üreticilerin talepleri hakkında da 'ipucu' veren Bakan Şener sözlerine şöyle devam etti: "Vergilerin veya SSK primlerinin ödenmesiyle, ödenme biçimiyle ilgili talep ilgili bakanlıklarımızca değerlendirelecek. Elektrikle ilgili talep Eneriji Bakanlığı'nın değerlendiriceği bir husustur. Krediye ilişkin talepler ilgili bankalar ve Hazine'nin değerlendirilmesi gereken bir husustur. Belli bir taksitle ve süreyle yem teminine ilişkin talepler TMO'nun, buna benzer diğer konular da ilgili kuruluşların değerlendirme yapacağı konulardır. Bugün itibarıyla karara bağlamadık. Talepler alındı. Talepler tekrar ele alınacak. Yeni öneriler geliştirilerek önümüze gelecek. Biz, Bakanlar Kurulu ve ilgili konudan sorumlu bakanlar olarak tüm önerileri müspet veya menfi karara bağlayacağız."
Kuş gribine önlem çerçevesinde yumurta üreticilerinin elindeki 20 milyon çıkma tavuk ile köylülerin elindeki açıkta yetiştirilen yaklaşık 20 milyon tavuğun itlafı gündemde. TOBB, tavukçuluk sektörünün kurumlar vergisi, muhtasar vergi, SSK primi ve elektrik giderlerinin bir yıl süreyle ertelenmesini istedi. TOBB Başkanvekili Faik Yavuz, "Açıkta tavuk yetiştiriciliğini besleyen kanalların kapatılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
İtlafa hükümet desteği
Edinilen bilgiye göre, yumurta fiyatlarının 8 yeni kuruştan 4 kuruşa düştüğü vurgulanan raporda, tavuk eti üreticilerinin elinde 41 bin ton etlik tavuk ve 350 milyon yumurta biriktiği ifade edildi. TOBB, açıkta tavuk yetiştiriciliğinin, yumurta üreticilerinin sattığı 'çıkma tavuk'lardan beslendiğini, eğer çıkma tavuklar itlaf edilirse, köylülerin açıkta tavuk yetiştirmelerinin de önüne geçileceğini savunarak, yumurta üreticilerinin elindeki 20 milyon çıkma tavuğun itlafını önerdi. Toplantıda hükümet kanadı ise köylülerin elindeki 20 milyon tavuğun itlafının söz konusu olduğunu söyledi.