'Kuş gribi, ihracatı çok fazla etkilemez'

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yetkilisi Erwin Northoff, Türkiye'nin kümes hayvanı ihracatının, kuş gribi nedeniyle zarar görmeyeceğini söyledi.

ROMA/ANKARA - BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yetkilisi Erwin Northoff, Türkiye'nin kümes hayvanı ihracatının, kuş gribi nedeniyle zarar görmeyeceğini söyledi. FAO yetkilisi Erwin Northoff, Türkiye'de ortaya çıkan kuş gribi vakasının ardından önlemlerin alındığını belirterek, kuş gribinin, 23 milyon dolar değerindeki 35 bin ton kümes hayvanı ihracatını tehlikeye attığını kaydetti.
Türkiye'nin kümes hayvanı ihracatının çok fazla olmadığını ve toplam ihracatının yüzde 80'ini Çin ve Makedonya'ya gerçekleştirdiğinin altını çizen Erwin Northoff, "Türkiye'nin, kümes hayvanları ihracatı, toplam üretimin yüzde 1'i düzeyinde olması nedeniyle, ihracat kaybı tavuk üreticilerine ve Türkiye ekonomisine zarar vermez" diye konuştu.
İhracat kaybının, Türkiye'deki kümes hayvanları sanayisini etkilemeyeceği tespiti yapan Northoff, iç talepteki azalmanın ise olumsuz etkide bulunabileceğini ifade etti. Kuş gribi nedeniyle tüketicideki güven kaybının, sektörde olumsuz etkide bulunabileceğini belirten Northoff, "Yerli tüketicideki güven kaybı nedeniyle, tüketim yüzde 40 düştü. Fiyatların daha da gerilemesi, sektörde kısa vadeli zarara neden olur" dedi.
FAO'ya göre, kuş gribi vakaları, dünya kümes hayvanı eti ticaretinde yaklaşık yüzde 8 oranında bir azalma meydana getirdi. Hastalık, ortaya çıktığı ülkelerde kümes hayvanı ürünleri fiyatlarının düşmesine neden olurken, dünya genelinde kümes hayvanı etinin fiyatının da yüzde 20 oranında artmasına neden oldu.