Kuş gribi itlafına 100 bin YTL

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarım sektöründeki sorunların günlük politikalarla çözülemeyeceğini söylerken, kuş gribi nedeniyle itlaf edilen hayvanlar nedeniyle, üreticiye 100 bin YTL ödendiğini kaydetti.

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarım sektöründeki sorunların günlük politikalarla çözülemeyeceğini söylerken, kuş gribi nedeniyle itlaf edilen hayvanlar nedeniyle, üreticiye 100 bin YTL ödendiğini kaydetti. Bakan Eker, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığı'nın 2006 bütçesi üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Eker, "GAP bölgesinde hatalı, vahşi sulama sonucu 29 bin hektar alanda tuzlanma meydana geldi. Atatürk Barajı tamamlanmadan önce de tuzlanma oldu" dedi. Kuş gribi nedeniyle itlaf edilen hayvanlar için ödenen paranın 100 milyar lira olduğunu söyleyen Eker, bu paranın ise kanatlı hayvan sektöründen sağlanan destekle karşılandığını açıkladı. Kuş gribinin, yasal olarak tazminat ödenmesi gereken hastalıklar arasında olmadığına dikkat çeken Bakan Eker, "Kuş gribi nedeniyle ölen hayvanlara yasal olarak tazminat ödemek zorunda değiliz. Bu hastalık ülkemizde ilk defa görüldü, inşallah son olur" diye konuştu.