Kuş gribi Roche'a yaradı

Uzun süre Güney Asya ile sınırlı kalan kuş gribinin Avrupa'da da görülmesi, virüse karşı etkili Tamiflu ilacının üreticisi ilaç devi Roche'a yaradı.

ZÜRİH/WASHINGTON - Uzun süre Güney Asya ile sınırlı kalan kuş gribinin Avrupa'da da görülmesi, virüse karşı etkili Tamiflu ilacının üreticisi ilaç devi Roche'a yaradı. Şirkette yılın üçüncü çeyreğindeki satışların piyasa beklentilerini aşarak bir önceki döneme göre yüzde 17 artıp 8.820 milyar İsviçre Frangı'na çıktığı belirtildi. Sadece Tamiflu satışlarına bakıldığında ise kuş gribi tehlikesine karşı ülkeler tarafından sipariş verilen ilacın satışları, aynı dönemde iki katı aşan bir artış göstererek 279 milyon İsviçre Frangı'na (294 milyon YTL) yükseldi.
Roche firması, kuş gribine karşı işe yaradığı bilinen tek grip ilacı olan Tamiflu'nun üretimini arttırmak üzere ABD'de yeni bir fabrika kurma sözü verdi. İsviçreli ilaç devinin bu ilacın haklarını tekelinde bulundurmasına karşı yükselen uluslararası baskının ardından ilacın ucuz versiyonlarını üretmek üzere diğer ilaç şirketleri de kolları sıvadı. Tayland böyle bir niyeti olduğunu açıklarken, Hintli Cipla Ltd. bugünlerde Roche'dan lisansını alacağı Tamiflu'yu üretip pazara sürmesinin gelecek yılı bulacağını açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü'nün alarmı üzerine 40 ülkenin Tamiflu stokuğuna başlamasıyla Roche yetersiz kalmıştı. Bunun üzerine firma kapsamlı patent haklarından vazgeçerek problemin çözümüne yardım kararı almıştı. Ancak firma salı günü ilk kez üretimin arttırılması için diğer ilaç şirketlerina yardım duyurusunda bulundu. Roche, güvenlik sebebiyle yeni fabrikasını nereye kuracağını açıklamadı. (aa, ap)