Kuş gribinin ekonomiye maliyeti 1.25 trilyon doları bulabilir

Dünya Bankası, kuş gribinin küresel ekonomiye maliyetinin 1.25 trilyon doları bulabileceği uyarısında bulundu. Dünya Bankası tarafından yapılan çalışmaya göre...

WASHINGTON - Dünya Bankası, kuş gribinin küresel ekonomiye maliyetinin 1.25 trilyon doları bulabileceği uyarısında bulundu. Dünya Bankası tarafından yapılan çalışmaya göre, Uzakdoğu'dan yayılan ve 40'tan fazla ülkeyi etkilemesi beklenen kuş gribi salgını sonucu, geçen yılın tümünde 41 kişi ölürken, bu sayı bu yılın ilk yarısında 54 kişiyi buldu.
En kötü senaryo çalışmasına göre, muhtemelen bir küresel salgında 70 milyon kişinin ölebileceği belirtiliyor. Yapılan araştırmaya göre muhtemelen bir küresel salgında ölüm açısından en çok etkilenen ülkeler, gelişmekte olan ülkeler olurken, en büyük ekonomik kayıp ise gelişmiş ülkelerde yaşanacak. Dünya Bankası'na göre, kuş gribi nedeniyle, Türkiye ve Romanya'da önemli ekonomik kayıplar meydana geldi. Dünya Bankası çalışmasında, muhtemel bir küresel kuş gribi salgınına karşı, milyonlarca kişinin ölmesini önlemek için özellikle tedavi edici ilaçlar ve etkin aşı üretimi konusunda dünyanın daha hızlı hareket etmesi gerektiği vurgulandı.
Dünya Bankası'nın çalışmasında, küresel bir salgının başlamasından sonra yapılacak aşı çalışmasının bir faydasının olmayacağı, doğru bir aşı geliştirmenin altı ile dokuz ay sürebileceği ifade edildi.