Kusursuz tazminat

Kusursuz tazminat
Kusursuz tazminat

Türkiye de her yıl 5 bine yakın ölümlü trafik kazası gerçekleşiyor. Bu kazaların yüzde 50 ye yakınında ise ölen kişi kusurlu.

Yargıtay Genel Hukuk Kurulu'ndan kazazede ailelerine iyi haber... Trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu bile olsa yakınları sigortadan tazminat alabilecek.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Ölümlü trafik kazalarında destekten yoksunluk tazminatı için ‘kusurlu’, ‘kusursuz’ ayrımı kalkıyor. Yargıtay Genel Hukuk Kurulu, açılan bir dava üzerine trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu olsa da yakınlarına tazminat ödenmesi kararına vardı. Yakınını trafik kazasında kaybeden binlerce kişiye umut olan karar, “Ölen kişi kusurlu olsa da yakınlarının bir kusuru yok” gerekçesine dayandırıldı. Ölümlü trafik kazalarının yüzde 40’ının kusurlu olduğunu belirten uzmanlara göre, sigorta şirketleri büyük bir tazminat yükünün altında kalabilir. Genel Hukuk Kurulu’nun önünde benzer dava konusunu içeren 300’e yakın dosya bekliyor. 

Geçmişe dönük olabilir
2008’e kadar trafik sigortası kapsamında trafik kazasında hayatını kaybeden kişi kusurlu bile olsa yakınlarının destekten yoksunluk tazminatı alma hakkı vardı. Ödenecek tazminat, kusur oranına göre değerlendirmeye açıktı. Ancak 2008’de tazminat alma hakkı ortadan kalktı. Şirketler dört yıldır kusurlu ölümlerde tazminat ödemiyordu. Son 4 yıldır yerleşik içtihattan dönülerek ‘yansıma kusur-yansıma suç ’ gibi bir kavram yaratıldığını belirten hukukçular, bu gerekçe ile kusurlu kazalarda ölen kişinin yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı ödenmediğini belirtiyor. Hukukçular, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 92/b maddesi işlemez hale getirilmişti” diyor. Kararın emsal teşkil ettiğini belirten hukukçular, kararın geçmişe dönük de uygulanacağını açıklıyor ve ekliyor: “‘8’de 1 ya da 8’de 8’ kusur olsun. Bu karara göre kusur oranı ne olursa olsun aracın sürücüsü ve işleteninin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilecek. Çünkü karar ‘ölen kusurlu olabilir ama geride kalanların bu olayda bir kusuru yok’ gerekçesine dayalı.”

Kusurlu ile kusursuz olana tazminat aynı
Zorunlu trafik sigortası kapsamında trafik kazasında ölüm durumunda tazminat hakkı var. Buradaki en üst limit 225 bin lira. Sigortadan alınacak tazminat kazada hayatını kaybeden kişinin geliri, eğitimi, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı gibi kriterlere göre belirleniyor. Hukukçulara göre kusurlu ve kusursuz hallerde tazminat hakkı aynı olacak.

İŞTE O KARAR
“Davacıların ölenin salt mirasçısı sıfatıyla değil, destekten yoksun kalan 3. kişi sıfatıyla dava açtıkları, ölüm nedeniyle doğrudan davacılar üzerinde doğan destekten yoksunluk zararının oluşumundaki kusurun davacılara yansıtılamayacağı, dolayısıyla tam kusurlu araç şoförünün ve onun eylemlerinden sorumlu olan işletenin kusurunun işletenin isteğinden yoksun kalan davacıları etkilemeyeceği, Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartlarına göre aracın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortacısı davalı sigorta şirketi işletenin üçüncü kişilere verdiği zararları teminat aldığına ve olayda işleten tam kusurlu, destekten yoksun kalan davacılarda zarar gören 3. kişi konumunda bulunduğuna göre davalı sigorta şirketinin zararının tamamından sorumlu olduğu ve davacıların davalı sigorta şirketinden destekten yoksun kalma tazminatı isteyebilecekleri oy çokluğu ile kabul edilmiştir.”

Kararda süreç nasıl işledi?
* Halime Aktaş ve Ömer Aktaş, sigorta şirketinden destekten yoksun tazminatı alamadıkları için Kadıköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı.
* 2009’da açılan davaya davalı sigorta şirketi, davacıların zararının sigorta teminatı kapsamında olmadığını savunarak itiraz etti.
* Bunun üzerine mahkeme , iddia , savunma ve bilirkişi raporuna göre dava konusu zararın araç işletenin değil, davacıların zararı olduğu gerekçesi ile toplam 100 bin TL’nin sigorta şirketi tarafından ödenmesine karar verdi.
* Bu karar sonucu sigorta şirketi temyiz yoluna gitti.
* Dosya, Yargıtay Genel Hukuk Kurulu’na geldi. Kuruldan oy çokluğu ile tazminat ödenmesi kararı çıktı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Mahkeme

  ,

  İddia

  ,

  suç

  ,

  lira

  ,

  hukuk

  ,

  sigorta

  ,

  Asliye

  ,

  oy

  ,

  dosya

  http://www.radikal.com.tr/108763610876361

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu örnek kararın Ülkemizdeki Sigorta Sektörüne olan inancı perçinleyeceği kanaatindeyim lakin.. - drhakanabi

  Yıllardır ev sigortası yaptırmama karşın bir defa cam kırılması nedeniyle başvurdum. 2.5 yaşındaki oğlum anneannesini yemek yaparken üstünden mutfağa kitlemiş, daire kapısının ardında da anahtar olduğundan mecburen kayınvalidem mutfağın buzlu camını kırarak dışarı çıkabilmiş.Dürüst bir müşteri dahası insan olarak sigorta acentemi aradığımda bana rüzgardan kapı vurup, cam kırılmış diye bir dilekçe yazarsam hasarımın ödenebileceğini söylediler.Ben de öyl bir durum olmadığını ve bence bu durumunda kaza olabileceğini ve çocuğun evde ebeveyn gözetimi olmadığı ve mevsimde yaz olduğundan,açık bir camdan sarkma ihtimaline karşın ivedilikle aile büyüğünün camı kırmak zorunda olduğunu ve bana önerdikleri gibi asla yalan beyanda bulunmayacağımı belirtip telefonu kapattım.Bir daha da o acentaya sigorta yaptırmadım.Şimdi dürüst vatandaşla, dürüst acenteyi kategorize etmede ve sigortacılık sistemimizdeki eksiklikleri gidermede tüketici hakem heyetleri-sigortacılık sektörü temsilcileri-sivil toplum örgütleri hükümetin görevlendireceği bir bakanın başkanlığında tüm yönleriyle bu konuyu uzun süreli bir çalıştayda ele alarak gerek uluslararası gerek de ülkemizin şartları doğrultusunda çok ciddi düzenlemeleri gündeme getirmelidir.Geçmişten meşhur futbolcu Sergen çok kaza yaptığı ya da İzmir'de ağırlıklı olarak emekli askerlerin yoğun oturduğu bir sitede terör amaçlı araç kudaklamaları artınca sigorta firmaları her nedense anılan kişi ve olayda olduğu gibi kasko yapmamaya ya da ciddi direnç koymaya başlamışlardı.