Kutan: FP kimseden yardım almadı

Milli Görüş geleneğini sürdüren parti niteliğindeki Saadet Partisi de, Yimpaş'la ilgili sorumluluğu kabul etmedi.

ANKARA - Milli Görüş geleneğini sürdüren parti niteliğindeki Saadet Partisi de, Yimpaş'la ilgili sorumluluğu kabul etmedi.
Genel Başkan Recai Kutan, Yimpaş'ın kapatılan partisi FP'ye yardım yaptığı iddialarını reddetti. Kutan, Avrupa Milli Görüş Teşkilatı'nın Yimpaş'la birliktelik yaparak 1999 seçimlerinden önce FP'ye 20 milyon mark yardım yaptığı iddiasını değerlendirirken de, "Ben FP Genel Başkanı idim. Seçim dönemindeki sıkıntıları en yakından bilenlerden biriyim. Bu iddia tamamen gerçekdışı ve açıkçası iftira" dedi
Kutan, Milli Görüş'ün ilişki ağından nefret ettikleri için farklı bir yola çıktıklarını açıklayan Başbakan Tayyip Erdoğan'a da sert çıkarak, "Bununla ilgili birşey söylemişse ölçüsüz ve ancak bir iftiradır. Böylesine ölçüsüz bir beyan ülkenin Başbakanı'na yakışmaz" diye konuştu.
Konuya tamamen hukuk meselesi olarak baktıklarını söyleyen Kutan çok ortaklı şirketleri bir alternatif olarak gördüklerini sözlerine ekleyerek bunların çok ciddi şekilde denetlenmesi gerektiğine dikkat çekti.
'Teşkilatı ikaz ettik'
Kutan şöyle dedi: "Milli Görüş partileri olarak bu holding faaliyetleri üzerindeki endişelerimizi hep ifade ettik. Bizim dünya görüşü bakımından yakın gördüğümüz Avrupa Milli Görüş Teşkilatı var. Teşkilatla görüşmelerimizde hep bu anlamda para toplanılmasına aracı olmamaları, vatandaşları ikaz etmeleri gerektiğini söyledik. Teşkilatın bu holdinglere para hususunda ilişkisi yok."