Kuveyt, özelleşecek Halkbank'ı istiyor

Petrol zengini Kuveyt'in, özelleştirmesi planlanan Halkbank'a talip olduğu açıklandı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün konuğu olarak Ankara'ya gelen Kuveyt Dışişleri Bakanı ve...
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Petrol zengini Kuveyt'in, özelleştirmesi planlanan Halkbank'a talip olduğu açıklandı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün konuğu olarak Ankara'ya gelen Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şeyh Muhammed Sabah El Salim El Sabah, Türkiye ile ekonomik alanda işbirliğine büyük önem verdiklerini belirtti.
Edinilen bilgiye göre iki bakanın görüşmesi sırasında ekonomik işbirliği ağırlıklı olarak ele alındı. Beraberinde kalabalık bir işadamı heyeti ile Ankara'ya gelen El Sabah, Kuveyt'in Türkiye ve Çin'i doğrudan yatırım yapacakları iki ülke olarak seçtiklerini kaydetti.
Gaz işine girecek
Konuk Bakan Gül ile görüşmede Halkbank ve İstanbul'daki Cevahir alışveriş merkezini satın almak istediklerini, İstanbul'da doğalgaz dağıtımı yapmayı ve İstanbul'da dar gelirliler için yapılması planlanan toplu konut projesini üstlenmek istediklerini söyledi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise Türkiye'nin diğer Körfez ülkeleriyle olduğu gibi Kuveyt'le de ikili ekonomik işbirliğini güçlendirmek istediklerini dile getirdi.
Gül, Körfez ülkelerinde yatırım için ayrılmış paranın çok büyük miktarlarda olduğunu belirten El Sabah'tan bu süreçte KKTC'yi de yatırım planlamaları içine almalarını istedi. Kuveyt-Irak arasındaki Abdali sınır kapısından geçiş yapan Türk TIR sayısının artırılmasını da isteyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türk müteahhitlik firmalarına altyapı inşaatlarında iş verilmesini talep etti.