Kuveyt Türk: Körfez'le Türkiye arasında köprü olacağız

Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed El Ömer, Türkiye'ye daha çok para getirmek ve daha çok yatırım yapmak istediklerini belirterek, "Gerek devlet sektöründeki özelleştirmelerde...

İSTANBUL - Kuveyt Türk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed El Ömer, Türkiye'ye daha çok para getirmek ve daha çok yatırım yapmak istediklerini belirterek, "Gerek devlet sektöründeki özelleştirmelerde, gerek emlak ve sanayi sektöründe incelemelerimiz devam ediyor" dedi.
Kuveyt Türk'ün 200 milyon dolar tutarında iki yıllık murabaha (mala dayalı) sendikasyon kredisinin imza törenine katılan Muhammed El Ömer, bankanın aldığı sendikasyon kredisinin Türkiye için bir başarı öyküsü olduğunu söyledi. Genelde bir yıllık uygulanan sendikasyon kredisini iki yıl istediklerini ve piyasanın buna olumlu tepki verdiğini anlatan El Ömer, "Bu, Türkiye ekonomisine duyulan güvenin göstergesi" diye konuştu.
Türkiye'nin 80 milyar dolarlık ihracatı, 180 milyar dolarlık mevduatı ile finans sektörü açısından güven veren bir ülke olduğunu ifade eden Omer, "Biz de yatırımlarımızı sürdüreceğiz, Körfez ve Türkiye arasında köprü görevi görmeyi sürdüreceğiz" dedi.
'Siyasi kargaşa engel oldu'
Muhammed El Ömer, Körfez sermayesinin Batılı kadar iştahlı görünmediği yönündeki bir soruya da şu yanıtı verdi: "Bence öyle değil. Aslında 30 yıldır Körfez'de ciddi bir siyasi kargaşa var. Aslında bu iştahsızlık değil devam eden politik sorunların bir yansıması. Fakat biz köprü görevini sürdürmeye devam ediyoruz. Yatırımlarımızı pek çok alanda düşünüyoruz. Gerek devlet sektöründeki özelleştirmelerde, gerek emlak sektöründe, gerekse sanayi sektöründe incelemelerimiz devam ediyor."
Kuveyt Türk'ün Türkiye'deki varlığının 2 milyar dolar olduğunu açıklayan El Ömer, yatırım alanı olarak Türkiye'de emlak sektörü, sanayi, çimento ve metal sanayisi ayrıca sağlık kurumları ve turizmle ilgilendiklerini sözlerine ekledi.