'Kuyruğa son' genelgesi çıktı

Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Sigortalar Kurumu'nun kuyrukları azaltma protokolünün imzalanmasının ardından 81 ile genelge gönderildi.
Genelgede SSK'lı hastaların hangi koşulda hastanelere kabul edileceği, ne gibi bürokratik işlemlerle karşılaşacağı anlatıldı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Sigortalar Kurumu'nun kuyrukları azaltma protokolünün imzalanmasının ardından 81 ile genelge gönderildi.
Genelgede SSK'lı hastaların hangi koşulda hastanelere kabul edileceği, ne gibi bürokratik işlemlerle karşılaşacağı anlatıldı. Buna göre, çalışanlar vizite kâğıdı fotokopisi, emekliler ise sağlık karnesinin fotokopisi veya bunların yerine geçmek üzere kontrol eden görevli tarafından 'aslı görülmüştür' şeklinde onaylanmış formu yanlarında bulunduracak.
Acil tedavisi gereken SSK'lı hastalar, işlemlerini daha sonra yaptırmak kaydıyla, direkt hastaneye başvurabilecek. Yatan hastaların ilaçlarını hastaneler, ayakta tedavi görenlerinkini ise anlaşmalı serbest eczaneler karşılayacak. Reçetelerde doktor imza ve kâşesi dışında mühür ve onay işlemi yer almayacak. Öte yandan, genelgeyle, hastanelerde yapılacak tüm işlemlerde SSK'lı ve hak sahiplerinin yeni tip 'fotokopili karne' kullanımı zorunluluğu getirildi. Bakanlığın genelgesinde, "SSK'lı hastalar tarafından kullanılan sağlık karneleri sadece ilaç ve malzeme yazımı amacıyla kullanılacaktır" denildi.