Kuyumcular bile et ithal etmeye başladı

Kuyumcular bile et ithal etmeye başladı
Kuyumcular bile et ithal etmeye başladı
Kuyumcudan çiçekçiye herkes et ithal edince Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ithal kriterlerini sınırlandırmak için düğmeye bastı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Tarım Bakanlığı et ithalatını uzattı ancak çiçekçiden kuyumcuya her sektör ithal et getirmeye başlayınca, uygulamayı sınırlandırmak için düğmeye basıldı. Karkas et ithalatını 2011 yılında da sürdürmeyi planlayan bakanlık, et ithal edeceklere kriter getirmeye hazırlanıyor. TOBB Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yardımcı da “Hiç alakası olmayan insanlar et getirmeye başladı. Artık bir politika gerekiyor” dedi.
Bu yıl içinde yükselen et fiyatlarının bir türlü düşmemesi üzerine önce canlı hayvan ithalatına izin veren Tarım Bakanlığı, eylülde et ithalatına izin verdi. Bakanlığın düzenlemesine göre, kombinalar, et ürünleri üretim tesisleri ve yemek üreten tesisler et ithal edebilecekti. Ancak uygulamanın pratikte çiçekçiden kuyumcuya kadar genişlediği ortaya çıktı. Bir tesis kiraladığını belgeyen herkes et ithalatı yapma hakkı kazandı.

Çantasını kapan et getirdi
TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı kuyumcudan çiçekçiye her sektörden insanların et ithal ettiğini belirtiyor. Yardımcı, “Herkes et ithal ederse de sonuç ortada. Fiyatlar düşmedi bile. Böyle ithalat 5 yıl da sürer, 10 yıl da sürer” diyerek artık Tarım Bakanlığı’nın bu konudaki politikasını net bir şekilde açıklaması gerektiğini söyledi. Türkiye Ziratçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de çantasını kapanın et getirdiği bir dönemden geçildiğini belirtirken “Her sektörden et ithalatı yapanlar var. Buna karşın ithalat uzatılacak. Biz bu uygulamaya sıcak bakmıyoruz” dedi.
2010 sonunda bitmesi öngörülen karkas et ithalatı uygulaması süresiz hale dönüştürüldü. Et ve hayvan ithalatındaki süre sınırlamasını kaldıran Tarım Bakanlığı, ithalatı yapacak kişi ve kurumları ise sınırlamak için çalışma başlattı. Şu andaki uygulamayı baştan sonra incelediklerini belirten Tarım Bakanlığı yetkilileri, ithalatın daha sınırlı bir kesim tarafından yapılabilmesi için çalıştıklarını ve konunun gündemlerinde olduğunu söyledi. Konuyla ilgili yeni düzenlemenin yıl bitmeden kamuoyuna açıklanması planlanıyor.

12 günde 14 bin ton et girdi!
Eylül ayından bugüne kadar 497 bin ton et ithalatı için kontrol belgesi düzenlenirken, 44 bin 375 bin ton et ithal edildi. 10 Aralık’ta Türkiye’ye getirilen ithal et miktarı ise 31 bin tondu. Bu da sadece son 12 günde 14 bin ton etin daha ithalat yoluyla Türkiye’ye girdiğini gösteriyor. Türkiye’nin canlı hayvan ihtiyacını son dönemde karşılayan ülkelerin başında gelen Uruguay’ın da canlı hayvan göndermek istemediği belirtiyor. Bakanlık konuyla ilgili iddiaları reddederken Uruguay’ın zorluk çıkardığı ileri sürülüyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Politika

  ,

  tobb