Kuyumcuların ÖTV itirazı

Altın takı ihracatını 1.1 milyar dolara çıkaran kuyumculuk sektörü, mücevherden alınan yüzde 20 ÖTV'den şikâyetçi.

İSTANBUL- Altın takı ihracatını 1.1 milyar dolara çıkaran kuyumculuk sektörü, mücevherden alınan yüzde 20 ÖTV'den şikâyetçi. Yüzde 20'lik ÖTV'nin (özel tüketim vergisi) mücevher ihracatının önünde engel oluşturduğunu söyleyen Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Oğuz Satıcı, "KDV'yi kaldırıp ÖTV'yi bindiren Maliye'yi yarattığı sıkıntıları kaldırmaya çağrıyoruz" dedi. Mücevher ithalatında KDV alınmadığını, ancak yüzde 20 ÖTV uygulandığını belirten İstanbul Değerli Maden Mücevherat İhracatçıları Birliği Başkanı Cihan Kamer, KDV'yle ilgili spekülasyonlar nedeniyle sektörün haksız ithamlara maruz kaldığını ifade etti.
Sektöre ilişkin vergi tartışmaları nedeniyle isim vermeden siyasetçileri eleştiren Oğuz Satıcı '"Kimse işi kişiselleştirmesin. KDV'den dolayı sektör kayırılmış gibi konuşuluyor" diye konuştu. Cihan Kamer, mücevher ithalatının 22.5 milyar dolar, devletin ÖTV gelirinin ise 4.5 milyon dolar olduğunu belirterek, "İthalattaki bu yük kalkarsa devlet daha fazla gelir elde eder" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan ve doğalgaz kontrat devri ihalesini kazanan şirketlerden birinin ortağı olduğu iddiasıyla gündeme gelen Cihan Kamer, buna yönelik soruları ise yanıtsız bıraktı. Daha önce yaptığı açıklamada Başbakan'la yakınlığının ticaretine engel olduğundan yakınan Kamer, bu açıklamasının hatırlatılması üzerine konuyla ilgili ayrı bir basın toplantısı yapacağını duyurdu.