Kuyumcuya 1 milyar dolarlık kent

Kuyumcu sanatkârlarını tek çatı altında toplayacak olan Yenibosna'daki Kuyumcukent, yarın resmen açılacak. Kuyumcukent Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan Özgür...

İSTANBUL - Kuyumcu sanatkârlarını tek çatı altında toplayacak olan Yenibosna'daki Kuyumcukent, yarın resmen açılacak. Kuyumcukent Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan Özgür, kuyum imalat atölyeleri, toptan satış mağazaları, fabrika tipi büyük atölyeler, çeşitli perakende mağazaları, sinemalar, fast food üniteleri ve restoranlardan oluşan 2 bin 200 adet işyeriyle toplam 200 milyon dolara mal olan Kuyumcukent'in 1 milyar dolarlık piyasa değeriyle Türkiye'nin en önemli yatırımlarından biri olduğunu söyledi.
Özgür, Kuyumcukent'te şu anda doluluk oranının yüzde 30 olduğunu belirterek, "Yüzde 20'si tadilatlara devam ediyor. Üç ay sonra atölye blokunun yüzde 50'si dolacak. Doluluk oranı, 2007 sonunda yüzde 100'e ulaşacak ivmeyle gidiyor. Şu andaki talep bunu gösteriyor" diye konuştu.
"İmalathanelerin Eminönü bölgesinden çıkmaya başladığını bildiren Özgür, Kuyumcukent'in söylendiği gibi pahalı olmadığını, 25 metrekarelik dükkânın kirasının 250 dolar olduğunu, elde edilen kira gelirlerinin giderleri karşıladığını, ekstra bir maliyet bulunmadığını bildirdi. Giyimkent, Tekstilkent ve Perpa'dan bina yapılarının farklı olduğunu anlatan Özgür, kurdukları işletme şirketinin borsaya girebileceğini, bir şirketlerinin de Kuyumcukent GYO olacağını söyledi.