Kuzey, gözüpek işadamlarını bekliyor

Kuzey, gözüpek işadamlarını bekliyor
Kuzey, gözüpek işadamlarını bekliyor
TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Karadeniz coğrafyasında çok büyük potansiyel olduğunu belirterek işadamlarını bölgeye çağırdı.

SEVDA YÜZBAŞIOĞLU

Karadeniz’de ekonominin rüzgârı kuzeyden güneye esiyor. Bölgeden Türkiye ’ye büyük bir talep var. Öyle ki Rusya, ilk kez düzenlenen Karadeniz İş Forumu’na Türkiye’ye “Bize havalimanı inşa etmenizi istiyoruz” talebiyle geldi. Bir başka şirketin gözünde kapılarını inanç turizmine açmış Türkiye’de bu segmenti geliştirmek var. Bir diğeri 100 milyon dolarlık kereste alımı yapmak istiyor. 

Salı günü Trabzon’da 12 ülkeden 2 bine yakın iş insanını bir araya getiren TUSKON’un Başkanı Rızanur Meral Karadeniz coğrafyasının sosyalist düzenden sonra büyük üretim tesislerini kaybettiğini belirterek “Makineleri ve ekipmanları eskiyince, yenilerini kuramadılar. Know how kayboldu. Türk girişimcisi bu boşluğu doldurmaya talip, burada ticaret gibi gözüken pek çok iş bağlantısı, yakında yerinde üretime dönecek” dedi. Meral düzenlen iş forumunun ‘ihracat antrenman merkezi’ olduğunu belirtti.

Girişimciler yeni işler için buluştu
İnanç turizmindeki potansiyeli gözüne kestiren Ukraynalı Natalia Filyukova, “17 yıldır turizmde faaliyet gösteriyorum. Türkiye’deki acentelerle görüşüp Trabzon’a turlar ayarlayarak turist getirmek istiyorum. Görüşmeler çok olumlu geçiyor” diyor. Valeri Molokoyedov bir mobilya şirketinin sahibi. Molokoyedov, “100 milyon dolarlık alım yapmak için geldim” diyor.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye