Kuzey Kıbrıs'a 'Barış suyu' için düğmeye basıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) su ihtiyacının Türkiye'den döşenecek boru hattıyla karşılanmasına dönük proje başlatıldı.

ANKARA - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) su ihtiyacının Türkiye'den döşenecek boru hattıyla karşılanmasına dönük proje başlatıldı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile Alsim Alarko şirketi arasındaki mutabakat zaptı, dün düzenlenen törenle imzalandı.
Törende konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler, Anamur Dragon Çayı'ndan alınacak suyun, denizin 250 metre derinine döşenecek 78 kilometre uzunluğunda ve 1.6 metre çapındaki boru hattıyla Kıbrıs'a yılda 75 milyon metreküp su verileceğini, bunun 15 milyon metreküpünün içme suyu, kalanının sulamada kullanılacağını söyledi. Güler, projeyi, elektrik ve doğalgaz sevk edilmesi projelerinin izleyeceğini ve KKTC'nin su ihtiyacının karşılanmasına yönelik projesinin bir nevi barış projesi olduğunu dile getirdi. Enerji Bakanı Hilmi Güler şöyle konuştu:
'Petrolden daha önemli'
"Dünya petrolü konuşuyor. Ama su petrolden daha önemli hale geldi ve gelecek. Suyun stratejik önemine yurtiçinde suyun son damlasına kadar kullanmak üzere somut projeler sürdürüyoruz. Petrol arar gibi su arıyoruz. Bulduğumuzda ilave yeni yatırımlar söz konusu olacak."
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de, törende yaptığı konuşmada, yıllardır süren ambargoya rağmen Türkiye ile işbirliği sayesinde KKTC ekonomisinin son üç yılda yüzde 34 büyüdüğünü söyledi. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu da, proje sayesinde Ada halkının sulu tarım yapma yolu açıldığını söyledi. Alman Frankfurter Rundschau gazetesi, KKTC'ye götürülecek içme suyundan KıbRumların da istifade etmesinin düşünüldüğünü yazdı.