'Kuzey'de savaş devam ediyor

'Kuzey'de savaş devam ediyor
'Kuzey'de savaş devam ediyor
J.R.R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi serisi 1955 yılında tamamlanmış olsa da 'yüzüğün yolculuğu' hem vizyonda hem de sanal ortamda devam ediyor.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Yapımcılığını Snowblind Studios’un üstlendiği The Lord of The Rings: War in The North oyunu hikâyeyi ‘Ortadünya’dan alıp ‘kuzey’in kârlı dünyasına götürüyor. Yüzüklerin Efendisi serisi, Peter Jackson’ın filmlerinden sonra dünya çapında daha bir popüler hale gelip video oyun endüstrisinin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Uzun süre Electronic Arts’ın dağıtımcılığını üstlendiği seride bayrağı şimdi Warner Bros. kaptı. Oyunun konusu kitapta ayrıntısı hiç geçmeyen kuzey savaşları. 

İnsan, Elf, Cüce 
Aksiyon macera ve strateji türünün iyi harmanlandığı yapımda Kralın Dönüşü’nden izler görmek mümkün. Ana karakterlere bağlı olarak bu yapımda da İnsan, Elf, Cüce’den oluşan 3 kişilik bir ekip ile yolumuza devam ediyoruz. Bir insan olan Eradan kılıç kullanmakta usta. İki eli ile kılıç kullanabilen Eradan aynı zamanda ok atma yeteneği ile de yakın dövüşlerde düşmanlarını oldukça zorluyor. Eradan’ı Aragon ile özdeşleştirmek pek bir hata olmayacak gibi. 3 kişilik ekipteki tek kadın olan Andriel bir büyücü. Elf ırkına mensup olan bu büyücü asası ile sizi birçok zor durumdan kurtarabiliyor. Özellikle Andriel’in yaptığı iyileştirme büyüsü hayat kurtarır nitelikte. Trionun son üyesi Farin, kendisi için çok fazla bir şey anlatmaya gerek yok çünkü gerek tip gerekse özellikleri bakımından Gimli’nin tıpa tıp aynısı. Farin baltası ile etrafına korku salan bir tipe sahip. Maceramız boyunca bölümlerde kaldığımız durumlara göre bu üç karakterden istediğimizi kullanabiliyoruz. 

Kılıç kılıca yapılan dövüşlerden sonra öldürdüğümüz her yaratık için deneyim puanları kazanıyoruz. Bu deneyim puanları ile daha sonra kendi karakterimizi geliştirebiliyoruz. RPG oyunlarının olmazsa olmazı ‘malzemeler’ burada da sıkça karşımıza çıkıyor. Bakır zırhlar, kılıçlar ve iksirler gibi malzemeleri hem etraftaki sandıklardan bulabiliyor hem de kasabamız Bree’den temin edebiliyoruz. Tabii ki bu malzemeleri almanın karşılığı cebinizden giden altınlar oluyor.
Oyunun artılarından bahsetmek gerekirse çevre tasarımlarında kullanılan renkler son derece doyurucu. Müzikler ise bir o kadar zayıf. Oyunun içine sizi çekmekte zorluyor. Oynanabilirlik ise yerinde ve doyurucu. The Lord of The Rings: War in The North’u Türkiye ’ye Tiglon getiriyor.

bigPara.com