'Kuzey'den turist akını var

Bir dönem Türk turizminde Almanya, İngiltere gibi ülkelerin ardından büyük yer tutan ancak Türk tur operatörü Tursem'in 1997'de iflas etmesiyle 'nerdeyse bitme noktası'na gelen İskandinav pazarı eski günlerine dönüyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bir dönem Türk turizminde Almanya, İngiltere gibi ülkelerin ardından büyük yer tutan ancak Türk tur operatörü Tursem'in 1997'de iflas etmesiyle 'nerdeyse bitme noktası'na gelen İskandinav pazarı eski günlerine dönüyor. 2002 yılında İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya ve İzlanda'dan gelen toplam turist sayısı 500 binler seviyesindeyken 2004 yılı itibarıyla bu rakam 700 binin üzerine çıktı. Bu bölgeden turist getiren tur operatörü sayısı artarken yeni gelişmeler karşısında THY, Norveç'in başkenti Oslo'ya direkt uçuşa başladı. Barut Hotels zinciri, sadece İskandinav ülkelerinden gelen turistler için 2007 yılında 320 apart daire ve 4 yıldızlı otelden oluşan ve 18 milyon avroya malolacak bir turizm kompleksini açacak.
'Her şey dahil'e ilgi
Detur, Bastıyalı gibi şirketlerin faaliyet gösterdiği pazarda MNG kuruluşu Bentour da ağırlığını koyarken iflas eden Tursem'in ortaklarından Haluk Semiz'in de pazardaki deneyimlerini aktarmak için şirkete dışarıdan destek verdiği belirtiliyor. 2002 yılında Danimarka'dan gelen turist sayısı 161 binken 2004 yılında bu rakam 214 bine, Finlandiya'dan gelen turist sayısı 80 bine, İzlanda'dan gelen turist ise 1200'den 2 bin 100'e çıktı. Norveç'ten 2002 yılında 94 bin turist Türkiye'ye gelirken bu sayı 2004 yılında 120 bin oldu. Türkiye'ye İskandinav ülkelerinden en çok turist gönderen ülke İsveç'ten gelen turist sayısı ise 203 binden 284 bine çıktı. Turizmciler bu pazarda yüzde 20'lik artışın çok rahat yakalanacağını da vurguluyor.
Bir zamanlar İskandinav turistlerinin gözdesi olan Alanya'ya uçaklar yine dolu gelirken eskiden apart hotellerde kalan turistler artık her şey dahil sistemine ve otellere rağbet ediyor. İskandinav ülkelerinden gelen turistlerin 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasındaki rezervasyonları doldurduğunu söyleyen Alanya Turizm İşletmecileri Derneği(ALTİD) Başkanı Müfit Kaptanoğlu, "Bu yıl İskandinav ülkelerinden gelen turist sayısında yüzde 50'ye yakın artış var" dedi.
PlusTravel yöneticisi Gülbin Gürz, kongrelerin, Şampiyonlar Ligi'nin Sertab Erener'in Eurovision birinciliğinin ilgiyi artırdığını, İstanbul'a yıllık değerlendirme toplantıları için İskandinav ülkelerinden sekiz uçak geldiğini söyledi. BW The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay, AB sürecinin Türkiye'yi bölgede 'merak ettirdiğini' belirtti.