Laboratuvarda Rusya mesaisi

Rusya'ya yapılan yaş meyve-sebze ihracatında, ürünlere analiz zorunluluğu getiren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ihracatta sıkıntılar yaşanması üzerine, il kontrol laboratuvarlarının ihtiyaç halinde 24 saat çalıştırılmasını istedi.

ANTALYA - Rusya'ya yapılan yaş meyve-sebze ihracatında, ürünlere analiz zorunluluğu getiren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ihracatta sıkıntılar yaşanması üzerine, il kontrol laboratuvarlarının ihtiyaç halinde 24 saat çalıştırılmasını istedi. Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Dr. Hüseyin Sungur imzasıyla bakan adına ilgili kurumlara gönderilen yazıda, Rusya'ya yapılan taze meyve-sebze ihracatında, ihraç edilen ürünlerde maksimum kalıntı limitlerinin üzerinde pestisit, nitrit ve nitrat tespit edilmesi üzerine, ürünlere analiz zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı. Yazıda, şöyle denildi:
"İhracat aşamasında yapılacak kalıntı analizlerinin aksamaması için, il kontrol laboratuvar müdürlükleri, ihtiyaç duyulması halinde 24 saat çalışma esasına göre düzenlenecek. Üretici ve ihracatçılar tarafından talep edilmesi durumunda üründen numune alınıp analiz sonucuna göre, 'Gıda Güvenliği Sertifikası' verilecek."
TBMM Yaş Sebze, Meyve ve Kesme Çiçek Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Ali Er de, "Bir ülke bizden 'şu kadar ilaç bulaşığı var' diye sebze almıyor. Bu ülke başka bir ülkeden daha fazla kalıntı varken sebze alıyorsa, bunda siyasi neden vardır" dedi.