Laik-dindar çatışması var

Laik-dindar çatışması var
Laik-dindar çatışması var
Türkiye'nin kredi notu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Moody's, "Laik ve dindar/bölgesel ve etnik çatışmalardan kaynaklanan politik riskler var" tespitinde bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten önümüzdeki hafta yapılacak açıklamada not arttırımı beklentisinde olan piyasalar, dün Moody’s’den gelen sürprize sınırlı tepki gösterdi. Türkiye ekonomisi ile ilgili pozitif yönleri sıralayıp, kredi notu ile ilgili açıklamalarda bulunan Moody’s, politik risklere de dikkat çekti. Türkiye’de özellikle 29 Ekim kutlamalarında artan siyasi tansiyon ve Kürt sorununun çözümüne ilişkin belirsizlikleri göz ardı etmeyen Moody’s, “Türkiye’de laik ve dindar/bölgesel ve etnik çatışmalardan kaynaklanan politik riskler var” dedi.
Moody’s, cari açığın azaltılması, döviz rezervlerinin artması veya özel sektör dış borçlanmasının azaltılmasıyla dış kırılganlıkların azalması halinde not artışının değerlendirilebileceğini kaydetti. Moody’s tarafından yapılan değerlendirmede, dış kırılganlıkların azaltılması yönündeki gelişmelerin tersine dönmesi halinde, kredi notunun görünümü ‘pozitif’ten ‘durağan’a çekilebileceği uyarısında bulunuldu. Açıklamada ayrıca, “Çok olası görünmese de yabancı sermaye akışında ani ve sürekli duruş, kredi notunu aşağı yönlü baskılar. Kamu maliyesinde ciddi bozulma, görünümde ve ekstrem durumda kredi notunda düşüşe neden olabilir” yorumunda bulunuldu.

Borsa rekor kırdı
Moody’s’in açıklamalarına sınırlı tepki veren ve Fitch’ten not arttırımı bekleyen borsa, banka hisselerine gelen alımlarla günü yüzde 1,43’lük artışla 71.716 puandan kapatarak, 9 Kasım 2010’daki 71.543 kapanış rekorunu kırdı.

Türkiye’nin kredi notunda son durum
Fitch: Türkiye BB+ seviyesinde. Notun ‘ yatırım yapılabilir’ seviye olan BBB-’ye gelmesi için tek not arttırımı gerekiyor.
S&P: Türkiye BB seviyesinde. Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyeye gelmesi için iki not arttırımı gerekiyor.
Moody’s: Şu anda Türkiye Ba1 seviyesinde. Yatırım yapılabilir seviye için bir not arttırımı gerekli.

bigPara.com