Lara Park örneği gibi

Bomonti Bira Fabrikası'ndaki benzer süreç Antalya Lara Kent Park ihalesinde de yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı geçen nisan ayında ilk ihaleyi 49 yıllığına 10.5 milyon dolara Limak İnşaat'a vermişti.

İSTANBUL - Bomonti Bira Fabrikası'ndaki benzer süreç Antalya Lara Kent Park ihalesinde de yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı geçen nisan ayında ilk ihaleyi 49 yıllığına 10.5 milyon dolara Limak İnşaat'a vermişti. Limak, böyle bir araziyi metrekaresi 3 YTL'ye almakla eleştirildi. Bakanlık da günlerce 'ucuza gitti' eleştirilerine maruz kalınca Lara Park için ikinci bir ihale açıldı. Gündeme geldiğinden beri tartışmalara neden olan ve 3 bin 500 dönümlük bir alanı kapsayan Lara Park'ta 17 Ağustos'ta yapılan ikinci ihaleye dört firma katıldı ve ihale iki katı fiyatla 22 milyon 720 bin YTL'ye Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince'nin oldu.
Bir başka benzer olay da Tüpraş'ta yaşandı. Tüpraş'ın yüzde 65.76'sının özelleştirilmesine ilişkin Ocak 2004'te yapılan ihalede en yüksek teklifi 1.3 milyar dolarla Tatneft-Zorlu konsorsiyumu vermişti. İhale daha sonra Danıştay tarafından iptal edildi. 2005'in eylül ayında bu kez Tüpraş'ın yüzde 51'i için yapılan ihaleyi 4.14 milyar dolarla Koç Holding, Aygaz, Opet ve Shell konsorsiyumu kazandı.