Latin Amerika'nın keşfi

Hükümetin, kıtalararası ilişkileri geliştirme çabaları çerçevesinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Avustralya ve Yeni Zelanda ziyareti uzun süre tartışılırken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Brezilya'ya gitti.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Hükümetin, kıtalararası ilişkileri geliştirme çabaları çerçevesinde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Avustralya ve Yeni Zelanda ziyareti uzun süre tartışılırken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Brezilya'ya gitti. Ziyaret, 'Amerika yılı' olarak ilan edilen 2006'da, Latin Amerika Eylem Planı'nın hayata geçirilmesini hedeflerken, 'solcu, sosyalist' iktidarların göreve geldiği kıtada ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkilerin geliştirilmesine Brezilya ile başlanacak. Dünyanın 9. büyük ekonomisi olan Brezilya, Türkiye'nin Latin Amerika'ya açılımında kilit rol oynayacak.
2006'yı 'Amerika kıtasına açılım' olarak ilan eden Dışişleri Bakanlığı'nın amacı, bugüne kadar göz ardı edilen bu bölgeyle ekonomik, sosyal ve siyasi ilişkileri güçlendirmek. Türkiye, son yedi yılda bu bölgeyle toplam ticaret hacmini iki kat artırmasına karşın, miktar ancak 2 milyar dolara çıkabildi. Brezilya, toplam 530 milyon kişinin yaşadığı Güney Amerika'nın en büyük ve en güçlü ülkesi. 8.5 milyon kilometrekarelik toprağı ve 186 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük beşinci ülkesi de olan Brezilya, son yıllardaki ekonomik kalkınma hamlesi sonucunda dünyanın en büyükdokuzuncu ekonomisi olmayı başardı. Aynı sıralamada 16. durumda olan Türkiye ile Brezilya arasındaki ticaret hacmi ise 900 milyon dolar civarında. Bu ticarette, Türkiye 500 milyon dolar açık veriyor. Türkiye'den Brezilya'ya ihracatın daha da artırılarak hem dengenin sağlanması hem de ticaretin artırılmasının hedeflendiği ziyaret sırasında Türkiye-Brezilya İş Konseyi'nin ilk toplantısı da Sao Paulo'da yapılacak. Benzer konseyler Arjantin, Şili ve Meksika ile de gerçekleştirilecek.
Dünya üretiminin yüzde 32'sini sağladığı kahve konusunda başarılı olan Brezilya, bunun yanı sıra uçak ve gemi sanayisinde de önde gelen ülkeler arasında sayılıyor. Brezilya, Türkiye'ye özel kullanıma yönelik uçak satmak istiyor.