'LCD çok satılıyorsa sorun yok demektir'

'LCD çok satılıyorsa sorun yok demektir'
'LCD çok satılıyorsa sorun yok demektir'
Halkın zenginleştiğine dikkat çeken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Bugün Türkiye'de yılda bir milyona yakın LCD veya plazma televizyon satılıyor. Bu hayat standartlarının iyileştiğinin en güzel göstergesidir

ANKARA - Bütçe görüşmeleri sırasında TBMM’de, milletvekilleri ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasında “zenginlik” ve “yoksulluk” tartışması yaşandı. CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, çalışanların toplam yüzde 41,1'inin asgari ücret aldığını belirterek, “Yani yoksulluk sınırının değil, açlık sınırının altında maaş almaktadır. Her asgari ücretli de 2,57 kişiye bakmaktadır. Buna göre, asgari ücretle bakılan kişi sayısı 10 milyon 88 bin 44'tür. Siz sürekli zenginleşmekten bahsediyorsunuz. Bu tablo karşısında, zenginleşen halk mıdır, yoksa kimlerdir” diye sordu.

“KAMUDA ASGARİ ÜCRETLİ YOK”
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, “Kamuda asgari ücretle zaten çalıştırılan yok. Bu bahsettiğiniz rakamlar tabii ki özel sektörü ilgilendiriyor. Özel sektör beyan üzerine çalışıyor” dedi.

“BULGARİSTAN VE ROMANYA’DAKİ ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATINDAN FAZLA”

Türkiye ’deki asgari ücreti Bulgaristan ve Romanya ile kıyaslayan Maliye Bakanı, şöyle dedi:

“Türkiye'de asgari ücret şu anda, ben şöyle söyleyeyim, Bulgaristan ve Romanya'dakinin -ki bunlar Avrupa Birliği ülkesidir- 3 katından fazladır. Net asgari ücret Türkiye'de Bulgaristan ve Romanya'daki asgari ücretin 2 katından fazladır, çünkü orada 97 Euro'dur, Türkiye'de 600 lira net maaş verilmektedir.”

BAKAN’IN ZENGİNLİK ÖLÇÜTÜ

Maliye Bakanı, vatandaşın zenginleştiğine dikkat çekerek, bunun göstergesi olarak LCD televizyonların satışını göstererek, şöyle dedi:

“Halkımızın zenginleştiği şuradan ortaya çıkıyor: Bugün sağlık sisteminde Türkiye, dünyanın en iyi ülkeleri arasında, bugün eğitimde -imkân açısından konuşuyorum- dünyanın en iyi ülkeleri arasına giriyor. Bugün Türkiye'de araba satışları rekor kırıyor. Bugün Türkiye'de sadece TOKİ'nin yaptığı yani teslim edilen sayısıyla birlikte devam eden 500 bine yakın bir konut söz konusu. Bütün bunlar tabii ki vatandaşımızın hayat standartlarının sürekli bir şekilde iyileştiğinin en güzel göstergesidir. Bugün Türkiye'de yılda 6-7 milyon beyaz eşya satılıyor, yine yaklaşık -endüstri rakamlarından söylüyorum- bir milyona yakın LCD veya plazma televizyon satılıyor.”(anka)

bigPara.com