Leblebiye şeker katınca KDV'si yüzde 8'den yüzde 18'e çıkıyor

Katma değer vergisi (KDV) oranı yüzde 8'e indirilen kuruyemişler, şeker ya da soyayla kaplanarak satışa sunulursa yüzde 18 KDV'ye tabi olacak.

İSTANBUL - Katma değer vergisi (KDV) oranı yüzde 8'e indirilen kuruyemişler, şeker ya da soyayla kaplanarak satışa sunulursa yüzde 18 KDV'ye tabi olacak. Maliye Bakanlığı, gıda, sağlık ve eğitim hizmetlerinde KDV indiriminin uygulamasında karşılaşılan sorulara açıklık getirmek üzere bir sirküler hazırladı.
Sirkülerde, 'kuru üzüm, kuru incir, kurukayısı, ceviz, fındık, antepfıstığı, çamfıstığı, yerfıstığı, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, leblebi, kestane'nin perakende satışında yüzde 18 olarak uygulanan katma değer vergisi oranının yüzde 8'e indirildiği hatırlatıldı. Ancak, bu kuruyemişlerin şeker, soya veya benzeri maddelerle kaplanarak satışa sunulursa KDV oranının 18 olarak uygulanacağı belirtildi.
Kuruyemişe dikkat
Çeşitli kuru emişlerin karıştırılarak satışa sunulması halinde ise bu karışım içinde yer alan en yüksek orana tabi olan kuru yemişin oranının uygulanmasının zorunlu olduğu belirtildi. Buna göre, karışık kuruyemiş alınırken içine şeker leblebi katılırsa KDV yüzde 8'den yüzde 18'e yükselecek. Kafaları karıştırabilecek benzeri bir uygulama da kadayıfta yaşanıyor. Maliye Bakanlığı'na göre, fırınlanmadan ya da fırınlanarak paket halinde satılan kadayıftan yüzde 8, şerbeti katılarak satılan kadayıftan ise yüzde 18 oranında katma değer vergisi tahsil edilecek.
Unlu mamullerde genel olarak KDV'nin yüzde 1 ve 8'e indirilmesine rağmen milföy hamuru, pizza, kuruvasan, börekler ve Beypazarı kurusunun KDV'si ise yüzde 18 olarak uygulanmaya devam edilecek.
Baharat, pişirmeye gerek kalmaksızın yenilebilen konserveler ve bakliyat konserveleri (kuru fasulye, nohut, kuru barbunya gibi), komposto, meyve konsantresi, meyve püresi ile meyve çayında (elma, ahududu, kuşburnu, limon gibi) KDV yüzde 18 olarak uygulanacak. Dondurulmuş gıdalarda da yüzde 18'lik KDV uygulaması devam edecek
Okul defteri kapsamda
Bakanlar Kurulu kararıyla defterden alınan KDV yüzde 8'e indirilmişti. Ancak Maliye Bakanlığı, hatıra defteri, adres defteri, kayıt defteri, hesap defteri, sipariş defteri, makbuz defteri, not defteri, randevu defteri ile ticari defterler, fihrist, ajanda, günlükler ve benzerlerinden yüzde 18 KDV alınmaya devam edileceğini belirtti. Bu alandaki uygulamaya göre deftere yüzde 8'lik KDV uygulanabilmesi için üzerinde 'Okul defteri' ibaresinin bulunması gerekiyor. Aynı şekilde, kalemin KDV'sinin yüzde 8'e indirilmesine rağmen mekanik versatil çelik uçlu kalemler ve bunların uçlarından da yüzde 18 oranında katma değer vergisi alınacak.