Lemoux: Türkiye'de büyüyeceğiz

Özelleştirme İdaresi elindeki Başak Sigorta ve Başak Emeklilik'in birlikte blok satış ihalesi için ön yeterlilik alan Fransız sigorta şirketi...

İSTANBUL - Özelleştirme İdaresi elindeki Başak Sigorta ve Başak Emeklilik'in birlikte blok satış ihalesi için ön yeterlilik alan Fransız sigorta şirketi Groupama International'ın Genel Müdürü Jean François Lemoux, "Türkiye gibi ülkelerde önemli rol oynamak istiyoruz. Stratejimiz saldırgandır" dedi. Lemoux düzenlediği toplantıda, hedeflerinin Avrupa sigorta pazarının liderleri arasına girmek olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Ülkenizin potansiyeli çok yüksek. Özelleştirmeleri iyi biliriz. Çünkü özelleştirmelerle Fransa'nın en büyük sigorta şirketi olduk."
Lemoux, Groupama'nın Güneş Sigorta'nın yüzde 30'undan fazlasına sahip olduğunu anımsattı. Başak Sigorta ihalesine tek katılacaklarını belirten Lemoux, "İhaleyi kazanırsak ortağımız Vakıfbank ile görüşürüp, Güneş'ten ya ayrılırız ya da Güneş ve Başak Sigorta ile bir grup kurarız" dedi. Lemoux, ihaleyi kazanamazlarsa Türkiye'de başka satın almalarla ilgileneceklerini de açıkladı. Başak Sigorta'daki yüzde 56,67 ve Başak Emeklilik'teki yüzde 41 ÖİB hissesi için altı şirket teklif verdi.