Levrek ve çipurada yatırım durdu alabalık patlıyor

Levrek ve çipurada yatırım durdu alabalık patlıyor
Levrek ve çipurada yatırım durdu alabalık patlıyor

8 bin ton alabalık üretimi yapılan Keban ve Karakaya barajlarında, bu yıl 171 firma üretim izni aldı.

Geçen yıl krizde durma noktasına gelen kültür balıkçılığında alabalık yatırımları artıyor. Üretimin bu yıl 70 bin tondan 150 bin tona çıkması bekleniyor
Haber: METE TAMER OMUR / Arşivi

İZMİR - Kriz nedeniyle geçen yıl kültür balıkçılığında yatırımların durma noktasına geldiği levrek ve çipuranın aksine alabalık yatırım ve üretiminde önemli artışlar dikkat çekiyor. Kılıç Holding ve Keban Alabalık A.Ş. gibi sektörde bir çok firma kapasite artırımı için yatırım yapıyor. Sektördeki yeni yatırımlarla birlikte üretimin bu yıl 70 binden 150 bin tonlara ulaşması tahmin ediliyor. Alabalık üretiminde kapasite artırımıyla birlikte de paketleme tesisi alanında yatırımlar hızlandı.
Alabalık üretiminde yatırımların artmasında, fiyatın levrek ve çipuraya oranla yüzde 50 daha ucuz olması, ruhsat işlemlerinin kolaylığı, yüzey kiralarının uygunluğu, Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde uygulanan teşvikler ile Avrupa’dan gelen talep etkili oldu. Türkiye ’de yaklaşık 1200 alabalık üreticisi bulunuyor. Üretimin iç sularda özellikle barajlarda yapıldığı alabalıkta, Keban ve Karakaya merkez olma yolunda. 8 bin ton alabalık üretiminin yapıldığı iki barajda, bu yıl 171 firma üretim yapmak için izin aldı. Bu firmaların faaliyete geçmesiyle birlikte 34 bin ton alabalık üretilmesi bekleniyor. Önümüzdeki günlerde artan baraj sayısıyla birlikte, alabalık üretiminin daha da artması gündemde.
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, alabalık üretimi yapan firmaların bir çoğunun kapasitesini artırmaya başladığını söyledi. Alabalık üretiminde yaşanan artışın nedenlerini değerlendiren Kızıltan, “Son dönemde levrek ve çipurada fiyat artışı yaşandı. Fiyat farkı yüzde 50’ye ulaşınca alabalığa talep arttı. Ayrıca yurtdışından da talepler var. Bunun yanında iç sularda ruhsat almak daha kolay. Ayrıca alabalığın yetiştirme süresi de levrek ve çipuraya göre çok kısa” dedi.
Kızıltan, alabalık üretimindeki kapasite artırımıyla birlikte paketleme tesisi yatırımlarının da hızlandığını anlatarak, 20-30 tonluk tesislerin 500-1000 tonluk tesisler kurmaya başladığını sözlerine ekledi. 

Kapasiteler beş kat artıyor
Alabalık üretimi için çok büyük projelerin bulunduğunu söyleyen kafes sistemleri üreticisi Akvaplast Plastik ve Denizcilik ortaklarından Güner Galipoğlu ise, kültür balıkçılığında parlayan yeni yıldızının alabalık olduğunu belirtti. Alabalık üretiminde Elazığ’ın merkez olmaya başladığını anlatan Galipoğlu, ilin çevresinde üç barajın bulunduğune dikkat çekip   “Dehşet bir büyüme var. Kılıç, Keban, Antalya ve Kent balık gibi sektör temsilcileri kapasite artırımına gidiyor. Bazı firmalarda beş kata varan kapasite artışı var” bilgisini verdi.
2009-2010 yılında yaptıkları projelerinin çoğunun alabalık alanında olduğunu söyleyen Galipoğlu, yaklaşık 15 tane proje gerçekleştirdiklerini ifade etti. Türkiye’deki alabalık üretiminin yaklaşık 70 bin civarında olduğunu ifade eden Galipoğlu, yeni yatırımlarla birlikte bunun 2010’da 150 bine ulaşmasını beklediklerini ifade etti. Galipoğlu, alabalık üretiminin iç sularda daha çok barajlarda yapıldığını ifade ederek, yüzey kiralarının denize kıyasla daha uygun olduğunu sözlerine ekledi. 

Büyük balık küçüğü satın aldı
Galipoğlu, geçtiğimiz yıl küresel ekonomik kriz nedeniyle levrek ve çipura üreticilerinin yatırım anlamında kabuğuna çekildiğini belirterek şöyle konuştu: “Kriz sürecinde bin tonun altında üretim yapan küçük firmalar kapandı. Masraflara dayanamayanlar da büyükler tarafından satın alındı. Onun için şu an levrek ve çipurada bir yatırım yok.” 

Üretim iki katına çıkacak
* Yüzey kiralarının denize kıyasla daha ucuz olduğu iç sularda, bin tonluk üretim için yıllık yaklaşık 7 bin TL kira ödeniyor.
* 8 bin ton alabalık üretimi yapılan Keban ve Karakaya barajlarında, bu yıl 171 firma üretim için izin aldı.
* Yıllık alabalık üretiminin 70 bin ton olduğu Türkiye’de, yeni yatırımlarla birlikte 2010 üretimin 150 bin tona çıkması bekleniyor.
* Uygun fiyat, ruhsat sorunu olmaması, teşvikler ve Avrupa’dan gelen talepler alabalık üretiminde kapasite artırımını tetikledi.
* En büyük alabalık üreticilerinden Keban Alabalık A.Ş., 10 milyon TL ’lik yatırım ile kapasitesini 8 bin tona çıkaracak. 
* Kültür balıkçılığının önde gelen firmalarından Kılıç Holding ise, yaptığı yatırımlarla alabalık üretim kapasitesini 30 bin tona çıkaracak.
* Türkiye ’de 1200 firma alabalık üretimi yapıyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  İzmir

  ,

  Güneydoğu

  ,

  Ege