LG fabrika arazisi arıyor

LG Güney Avrupa ve Ortadoğu Bölge Başkanı K.H. Kim, Koç Grubu ile ortak fabrika kurmak için arazi aradıklarını söyledi.

İSTANBUL - LG Güney Avrupa ve Ortadoğu Bölge Başkanı K.H. Kim, Koç Grubu ile ortak fabrika kurmak için arazi aradıklarını söyledi. Kore gazilerine verdiği yemekte Radikal'in sorularını yanıtlayan Kim, Türkiye'nin yatırım ortamının son bir yılda önemli oranda düzeldiğini ve yatırıma uygun hale geldiğini belirterek "Koç Grubu ile ev elektroniği konusunda fabrika kurmak için hazırlıklarımız var. 2005 sonuna kadar yatırımın yeri konusunda karar vermiş oluruz" dedi.
Kurulacak fabrikada televizyon, buzdolabı, çamaşır makinasi ve mikrodalga fırın gibi beyaz ve kahverengi eşyaların üretiminin yapılacağını kaydeden Kim, yeni yatırımın en kötü şartlarda 100 milyon dolar tutarında olacağını vurguladı. Türkiye'deki klima fabrikasının üretiminin yüzde 30'unun ihraç edildiğini, yıllık cironun 150 milyon dolara ulaştığını da dile getiren Kim, yedi ülkede klima fabrikalarının bulunduğunu hatırlatarak, "En iyi ortaklığımız Türkiye'de Yıllık satışımızı Türkiye'de yüzde 50 artırmayı planlıyoruz. Yeni kurulacak fabrikamız ihracat ağırlıklı olacak. Biz sadece doğrudan yatırımla değil mal alarak da Türkiye ekonomisini destekliyoruz. Koç Grubu'ndan yılda 80 milyon dolarlık beyaz ve kahverengi eşya alıyoruz. Bunu kendi markamızla dünya pazarlarına satıyoruz" diye konuştu.
Bir soru üzerine, Türkiye'nin Avrupa'ya odaklanmasını anlayamadığını ifade eden Kim, şunları söyledi: "Türkiye önemli pazarlara açılma konusunda çok iyi konumda. Dünyadaki yeni trende göre ülkeler blok olarak hareket ediyor. Türkiye de bize göre kendi blokunu oluşturabilecek güçte. Bu blokta İran, Irak, Suriye, Özbekistan, Türkmenistan gibi yakın ülkeler bulunabilir. Türkiye Avrupa'dan bağımsız hareket etmeyi öğrenmeli."
Kıbleyi gösteren telefon geliyor
LG tarafından Müslüman ülkeler için üretilen kıbleyi ve namaz saatlerini gösteren telefonun Türkiye pazarına da getirmeye hazırlandıklarını kaydeden LG bölge başkanı Kim, "Ancak bunun için biraz zaman gerekli. Bu telefonu kamera ve MP3 çalarla destekledikten sonra Türk pazarına sokmak istiyoruz" diye konuştu.
LG cepte iddialı
LG Türkiye Genel Müdürü Jae Geun Yoo dünya çapında 66 binden fazla çalışanları bulunduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin kendileri için önemli olduğunu söyledi. Yoo, "LG'nin Türkiye'de cep telefonu pazarında da payını artırmak için kolları sıvadık. LG Türkiye'de LCD ve Plazma TV, dizüstü bilgisayar, monitör ve klima sektörlerinde 20 yıldan bu yana devam ettirdiğimiz faaliyetleri artıracağız. Cep telefonu pazarında da bu yıl 10 farklı model çıkaracağız. Ve satışlarımızı üç kat artıracağız. Küresel bazda 2006'da dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olmayı planlıyoruz" dedi.