Libananco tahkime gitti

Güney Kıbrıslı yatırım şirketi Libananco Holdings Co. Ltd., 2003 yılında kamuya devredilen elektrik üretim ve dağıtım şirketleri Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik'e el konması işlemine karşı...

İSTANBUL - Güney Kıbrıslı yatırım şirketi Libananco Holdings Co. Ltd., 2003 yılında kamuya devredilen elektrik üretim ve dağıtım şirketleri Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik'e el konması işlemine karşı, Türk devleti aleyhine 10 milyar dolar tazminat talebiyle, Dünya Bankası nezdindeki bir kuruluşta tahkim süreci başlattı.
Libananco ayrıca, Türkiye'nin tazminat ödemeye mahkûm olmasının yanı sıra 2001 yılında, Enerji Tüzüğü Paktı'nı kabul etmesi keyfiyetinin sonucu olarak kendisinin çıkarttığı, Ankara'nın Güney Kıbrıs'ı tanıdığı yorumunun da mahkemece hükme bağlanabileceğini söyledi.
ÇEAŞ ve Kepez'in ilk sahipleri olan Uzan ailesi ile aralarında ilişki olduğuna dair basında çok sayıda haberin çıktığı Libananco, bu iki enerji şirketinin halka açık olduğu dönemde, hisselerinin çoğunluğunu elinde tutuyordu.
Enerji Bakanlığı, sözleşme hükümlerine uyulmadığı gerekçesiyle, imtiyaz sözleşmeleri feshedilen Uzan Grubu'na ait bu iki şirkete 2003 yılında el koymuştu. Uzan Grubu her iki şirkette de hâkim ortak konumundaydı.
Pakta aykırılık iddiası
Libananco'dan dün yapılan yazılı açıklamada, şirketin Washington'daki avukatı Stuart Newberger, Türkiye'nin bu eylemle sektördeki yabancı yatırımcının korunmasıyla ilgili düzenlemeler getiren Enerji Tüzüğü Paktı'na aykırı hareket ettiği iddiasıyla, Washington'da bulunan ve Dünya Bankası bünyesindeki Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Merkezi'ne (ICSID) Türkiye aleyhinde başvuruda bulunduklarını duyurdu.
Avukat Newberger, "Türkiye, Enerji Tüzüğü Paktı'nı 2001 yılında onaylayarak, Türk enerji sektöründeki (Güney) Kıbrıslı yatırımcıları, bu tarz el konma işlemlerine karşı koruyacağını ve yatırım uyuşmazlıklarının tazminat talebiyle Dünya Bankası nezdindeki Çözüm Merkezi'ne götürüleceğini taahhüt etmiştir" dedi ve bu onay işlemini Güney Kıbrıs'ın tanınması olarak nitelendirdi.
Loizidu'dan tanıdık
Newberger'ın yanı sıra şirketin Lefkoşa'daki avukatlığını Achilleas Demetriades yapıyor. Demetriades, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye'nin mülk iadesi davasında tazminata mahkûm edildiği Loizidu davasının avukatıydı. Yargı sürecinde bundan sonra konu, üç üyeli mahkeme önüne gidecek. Mahkeme, bu işlemden dolayı Libananco'nun uğradığı zararı değerlendirecek. Açıklamada ayrıca, mahkemenin Türkiye'nin antlaşmayı onaylamasının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni tanıdığı anlamına geldiği yönünden bir hükme varabileceği de ifade edildi.
Libananco'nun patronu Uzanların adamı
Türkiye aleyhine tahkime giden Libananco'nun sahibi Ali Cenk Türkkan'la Uzanların ilişkisini ortaya koyan çeşitli kayıtlar bulunuyor. Türkkan'ın Uzanların 'maaşlı adamı' olduğunu ortaya koyan bu kayıtlar arasında, Rumeli Telekom hesabından, Türkkan'a yapılan 'prim, avans' gibi ödemeler var.
Resmi kayıtlara göre Türkkan'a 12 Kasım 2002 ve 20 Ağustos 2003 arasında Rumeli Telekom'dan banka havalesiyle 681 bin dolar ve 68.7 milyar lira gönderildi. Hakkında 'suç işlemek için teşekkül oluşturmak, özel ve resmi belgede sahtekârlık, dolandırıcılık' yapmak suçlarından gıyabi tutuklama kararı bulunan Ali Cenk Türkkan, TMSF'nin sattığı, ancak Uzanlar tarafından üzerine 'muvazaalı' şekilde tedbir konan Frequency ve Airwaves adlı yatlar için açılan davanın 9 Ocak tarihinde Cayman Adaları'nda yapılan son duruşmasına da taraf olmadığı halde katıldı. Ali Cenk Türkkan'ın şu an nerede olduğu ise bilinmiyor.