Libya'da sonbahar!

Libya'da sonbahar!
Libya'da sonbahar!

Bu fotoğraf eskilerde kaldı: Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan devrim sonrası 2 Kasım 2011 tarihinde Libya ya ziyaret gerçekleştirmiş ve Ulusal Geçiş Konseyi yetkilileri ile görüşmüştü. Çağlayan ziyaret esnasında beraberinde Türk işadamları ve Libya daki yetkililer ile bu pozu vermişti. Bakan Çağlayan, 10 Haziran da yeniden Libya ya gidiyor. Bakan ın Libya ziyaretinde 36 sayılı kanunu Libyalı yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Libya'nın malvarlıklarını dondurma kararı aldığı 9 firma şokta. Bir yıldır basit tadilat dışında çivi çakamayan şirketler artık umutsuz.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Libya’da yeni yönetimle beraber şantiyelerinde işbaşı yapmayı bekleyen Türk firmaları, Libya yönetiminin seçimler öncesi aldığı “malvarlığını dondurma” kararının şokunu yaşıyor. “Eski sistemle hesaplaşma” olarak görülen kararla, 260 kişi ve 78 firmanın malvarlıkları donduruldu. Söz konusu listede, 9 Türk firması da bulunuyor. Ancak Libya’da birçok projeyi yöneten ODAC ve HIB isimli kamu kurumlarının da listede olması nedeniyle, birçok Türk firması etkilenmiş durumda. Libya’daki Türk şantiyelerinden üst düzey bir yetkili “Burada ciddi belirsizlik ve karamsarlık var” dedi. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak da Libya’daki Türk müteahhitlerinin kontratlarının iptal edilebileceğini açıklamıştı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ise soruna çözüm aramak amacıyla 10 Haziran’da Libya’ya gideceği öğrenildi. 

Yargı yolu kapalı
Libya’daki Ulusal Geçiş Konseyi, geçen günlerde “36 sayılı kanunu” yürürlüğe soktu. Konseyin Kaddafi dönemiyle hesaplaşması olarak görülen kanuna göre, 336 isimlik listede adı geçen kişi ve şirketlerin malvarlıkları donduruluyor. Bu şirketlere ve malvarlıklarına Adalet Bakanlığı tarafından atanacak ve hâkim niteliğini taşıyan yöneticiler getiriliyor. Bu yöneticiler malvarlıklarını satma veya şirketleri kapatma yetkisine de sahip oluyor. Ayrıca bu kanuna karşı, Libya’da yargı yolu da kapanmış durumda. Söz konusu listedeki kişisel isimlerin, Kaddafi ailesi veya geçmiş yönetimle bağlantılı isimler olduğu belirtiliyor. Listedeki 78 firmanın arasında 9 da Türk firması bulunuyor. Libya yasalarındaki engellemeler nedeniyle, Türk firmaları, diğer yabancı şirketler gibi, Libyalı firmalarla ortaklık kurarak bu ülke pazarında yer alıyor. Ancak malvarlıkları dondurulan firmalar arasında Libya’da kamusal şirket niteliğinde bulunan ve birçok inşaat projesinde yer alan ODAC ve HIB de bulunuyor. 

Libya’daki Türkler umutsuz
Libya’daki en büyük Türk şantiyelerinden birinde çalışan üst düzey bir yetkili de, kararın etkilerini anlattı. Son 1 yıldır alınan hiçbir kararın uygulanmadığını belirten yetkili, “Devlet dairelerinde dahi işler durdu. Herkes etkilendi. 1 yıldır sürekli yeni kararlar alınıyor, ama uygulanmıyor. Bu son kararın uygulanıp uygulanmayacağını da zaman gösterecek” diye konuştu. Şu anda Türk şantiyelerinde de önemli bir çalışma olmadığını belirten yetkili, “Gelin bakın, burada birkaç Türk firması basit tadilatları yapıyor, onun dışında herhangi bir etkinlik yok” diye konuştu.

Hak edişlerimiz verilmedi
DEİK Türk-Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve ABC International Bank Türkiye Temsilcisi Muzaffer Aksoy, Türk şirketlerinin durumdan orta vadede çok etkilenmeyeceği görüşünde. 9 Türk firmasının listede olmasının nedeni olarak Libyalı ortaklarını gösteren Aksoy, “O listede sadece Türkler yok, İtalyan firmalar da var, başka firmalar da” dedi. Ancak ODAC ve HIB isimli kamu firmalarının bundan sonra izleyeceği yolun Türk firmaları için önemli olacağını söyleyen Aksoy, sorunun giderilebileceğini söyledi. Aksoy, “Bizim için hayati olan hak edişlerin verilmesi ve güvenli bölgelere yönlendirilmemiz” dedi.

Kamuya ücretsiz onarım
Libya yönetiminin aldığı kararlarla sarsılan Türk inşaat firmaları ise Libya’daki kamu kurumlarının tadilatlarını ücretsiz yapıyor. Çağlayan’ın 10 Haziran’daki Libya gezisinde de bedelsiz olarak Türk inşaat firmaları tarafından inşası veya onarımı yapılan bazı kamu binalarının açılışı yapılacak. Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) ile Türkiye arasında geçen aylarda varılan anlaşma ile Türkiye de finansal yardım yapmıştı. 100 milyon doları nakit hibe, 100 milyon doları proje kredisi ve 100 milyon doları da uzun vadeli düşük faizli nakit kredi olmak üzere toplam olarak 300 milyon dolarlık bir yardım yapılan Libya Ulusal Geçiş Konseyi’ne aktarılmış idi.

bigPara.com