Libya'dan 'geri dönün' çağrısı

Libya'dan 'geri dönün' çağrısı
Libya'dan 'geri dönün' çağrısı

Fotoğraf: MUSTAFA ÖNAL/AA

Türk şirketlerine 'işlerinizin başına geri dönün' mesajı veren Libya 400 milyon dolara ulaşan hakedişlerin bir bölümünü ödeyecek.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

TRABLUS- Son dönemde yaşanan belirsizlik nedeniyle Türk müteahhitlik sektörünün gündeminde olan Libya’dan Türk firmalarına “Gelin işinizin başına geçin” çağrısı geldi. Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil Türk firmalarının hakedişlerinin bazılarının ödeneceğini belirtirken, hasar ve ziyan için de ortak bir komisyon kurulacağını açıkladı. Abdülcelil, “Libya halkı bu şirketlerin bir an önce işlerinin başına dönmesini beklemektedir” dedi. Libya Ekonomi Bakanı Ahmed Koshli de, firmalara “sözleşmelere sadığız” mesajı verdi.
İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) organizasyonuyla Türk inşaat firmalarından oluşan ‘Libya Müteahhitlik Heyeti’ Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan başkanlığında Trablus’ta temaslarda bulundu. Temaslar kapsamında ilk olarak Türk inşaat şirketi Summa tarafından ücretsiz onarımı gerçekleştirilen bir okulun da açılışı gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan burada yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan ’ın talimatıyla Türk inşaat firmalarının 23 okul, karakol, cami gibi binanın onarımını ücretsiz olarak üstlendiğini söyledi. Aynı açılışta konuşan Libya Ekonomi Bakanı Ahmed Koshli ise, Türk müteahhitlik firmalarına mesaj gönderdi. Yapılan çalışmaların Libya’daki istikrarı gösterdiğini belirten Koshli, “Ülkemiz güven ve istikrar içinde. Biz sözleşmelerimize sadığız. Gelin işinize devam edin” diye konuştu. 

Hakedişler ödenecek
Çağlayan başkanlığındaki heyetin ikinci durağı da, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil oldu. Libya hükümetinin şirketlerin bazı hakedişlerini ödemeye hazır olduğunu ve Libya halkının da bu şirketlerin geri dönüp işlerine başlamasını istediğini belirten Abdülcelil, bundan sonra atılacak adımları “Hasar ve ziyanların belirlenmesi için ortak komisyon kurulacak, daha önceki anlaşmalara bakılacak. Hangi safhada projelere nasıl katkı sağlanacağına bakılacak, uluslararası koşullarda çalışmalar sürdürülecek” diyerek sıraladı. Abdülcelil, Maliye Bakanı’yla yapılacak görüşmelerde de takvimin ortaya çıkacağını vurguladı. Türk firmalarının zamanı gelmiş hakedişleri, en son 400 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

‘Firmalarımız hakkını almalı’
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise burada yaptığı konuşmada, Türk firmalarının tekrar işlerinin başına dönmek için sabırsızlandığını belirtti. Kayıpların bağımsız bir komite tarafından belirleneceğini vurgulayan Çağlayan bir de uyarıda bulundu ve “Komitede iki tarafın da temsilcileri de olacak. Bu konuda Libya’dan endişe duymuyoruz. Firmalarımız da hakkı olan neyse almalı. Burada yaşanacak hiçbir suiistimale bakanlık olarak izin vermeyiz” dedi.

bigPara.com