Libyalıya acil otel

Libyalıya acil otel
Libyalıya acil otel
Libya Büyükelçiliği, Türkiye'ye tedavi için getirilen isyan yaralılarının konaklaması için birçok ilde 4 yıldızlı otel arayışına girdi.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Ortadoğu ’nun en kanlı isyanında yaralanarak Türkiye ’ye tedavi için getirilen Libyalılar için otel aranıyor. Libya Büyükelçiliği, bir taraftan kalacak yerleri olmadığı için hastanelerde kalmanın, diğer taraftan otellerde Libyalıların çıkardığı taşkınlıkların yarattığı sıkıntı üzerine duruma el koydu.
Büyükelçilik, Türkiye’ye tedavi amaçlı gelen Libya uyruklu vatandaşların konaklaması için otel arıyor.
Tercih ise Adana, Ankara , İzmir, İstanbul ve Kayseri’deki 4 yıldızlı oteller. 

7 bin kişinin tedavisi sürüyor
Libya’da 42 yıllık Kaddafi rejimini deviren isyanda yaklaşık 50 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Yaklaşık 25 bin kişi de yaralandı. Binlerce Libyalı ülke dışında tedavi görüyor. Bu yaralıların büyük bir kısmı da Türkiye’de.
2012 Ocak’ta Libya’dan Türkiye’ye gelenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 230 arttı. Türkiye’deki devlet ve özel hastanelerde şu anda 7 binin üzerinde hasta tedavi görüyor. Anlaşmalı hastanelerin kapasitesine ve müracaata göre yaralı gelişi devam ediyor. Tedavi için gelen yaralılar Türkiye’de farklı farklı noktalarda konaklıyor. Bir arada olmaları için harekete geçen Libya Büyükelçiliği, 4 yıldızlı otellerin fiyat teklifleri ile önümüzdeki 10 gün içinde Ankara ve İstanbul Libya Başkonsolosluğu’na başvurması gerektiğini duyurdu.

Otellerde aranan özellikler
Şirketin kuruluş tarihi, yıllık bilanço, yönetim kurulu başkan ve üyelerine ilişkin bilgi.
En az 10 yıllık deneyim.
Otellerin tüm alanlarda verdiği hizmetler
Tek ve iki kişilik odaların uygun fiyatları
3-5 yıllık mali bütçe.
İflassızlık sertifikası.
Bankadan iyi itibar gösterir belge.
Otel tesisleri ile ilgili yasa ve tüzüklere bağlılığı.

Talimhane’deki otellere borç 4 milyon euroyu buldu
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır, otellerin Libyalıların tutumundan ve acentelerin ödeme yapmamasından şikâyetçi olduğunu söyledi. Sadece Talimhane’de kalan Libyalıların borcunun 4 milyon euroyu bulduğunu belirten Bayındır, “Şikâyetleri büyükelçiliğe ilettik. Otel ilanına ilgi olması için önce borçların ödenmesi ve garanti verilmesi lazım” dedi.

Libyalı askerler Antalya’da kaldıkları otelde kavga çıkardı
Son birkaç ayda Türkiye’deki Libyalılar birçok olaya karıştı. Olaylardan biri Antalya’da yaşandı. Yaklaşık 1 milyon TL’lik konaklama ücreti ödenmediği gerekçesiyle kaldıkları 5 yıldızlı otelden çıkartılan 324 Libyalı asker, otel bahçesindeki Libya bayrağını indirdi. Yine Antalya’da 5 yıldızlı bir otelde konaklayan Libyalı 121 asker ise balo salonunda çıkardıkları kavga ile gündeme geldi. Çıkan kavgada 15 kişi yaralandı.

bigPara.com