Liderlerin bütçe hesaplaşması

Liderlerin bütçe hesaplaşması
Liderlerin bütçe hesaplaşması

TBMM Genel Kurulu’nun 2013 yılı bütçe maratonu bugün tümü üzerindeki görüşmelerle başlayacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2013 yılı bütçesini sunacağı Genel Kurul’da, AK Parti Grubu adına grup başkanvekilleri, CHP Grubu adına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grubu adına Genel Başkan Devlet Bahçeli, BDP Grubu adına Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak konuşacak. Hükümet adına kürsüye gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da eleştirilere yanıt verecek. Bütçe görüşmeleri Meclis TV’den de canlı verilecek.
Genel Kurul’da yarın 1. turda; Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, MİT, MGK, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkanlıklarının bütçeleri görüşülecek. 2. turda ise RTÜK, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu bütçeleri ele alınacak.
Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı, BDDK ve SPK bütçeleri 12 Aralık Çarşamba günü 3. turda; Adalet Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri ise aynı gün 4. turda görüşülecek.
Genel Kurul; 13 Aralık Perşembe günü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler Başkanlığı, Rekabet Kurumu bütçelerini 5. turda; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının bütçelerini ise aynı gün 6. turda görüşecek.
14 Aralık Cuma günü, Sağlık Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının bütçeleri 7. turda, Ekonomi Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının bütçeleri ise aynı gün 8. turda ele alınacak. 

Denetçiler yemin edecek 

Kamu denetçileri de 11
Aralık günü, Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’ndan oluşan Karma Komisyon’da ant içecek. Antiçme törenini Meclis’teki muhalefet partilerinin protesto etmesi
bekleniyor. (ANKARA/ RADİKAL)

bigPara.com