Limak'ın hedefi İran pazarı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan 22 milyon dolar muhammen bedelli Van Çimento Fabrikası'nın satışı için düzenlediği ihaleyi 54 milyon 250 bin dolar veren Limak Kurtalan Çimento kazandı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan 22 milyon dolar muhammen bedelli Van Çimento Fabrikası'nın satışı için düzenlediği ihaleyi 54 milyon 250 bin dolar veren Limak Kurtalan Çimento kazandı. Siirt'te bulunan Limak Kurtalan Çimento'nun İran'ın talebini karşılayamadığını söyleyen Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Van Çimento'yu İran'a ihracat için aldık. Yatırım yapıp kapasitesini de artıracağız" dedi.
14 şirketin başvurduğu ihalenin kapalı zarf bölümünde en yüksek teklif 51.2 milyon dolarla yine Limak Kurtalan Çimento'dan geldi. Limak Kurtalan ile 50.3 milyon dolarlık teklifle İspanyol-Yunan ortaklığı ile kurulan Oci Çimento, 49.9 milyon dolarlık teklifle Kur İnşaat, 49.5 milyon dolarlık teklifle K-L Çimento ve 46 milyon dolarlık teklifle Tek İnşaat açık artırmaya katılmaya hak kazandı.
Açık artırma, yazılı teklif aşamasında 51.2 milyon dolar üzerinden başladı. Açık artırmada rakam 52 milyon 250 bin dolara ulaştığında Oci Çimento temsilcileri mola istedi. İhalede Limak temsilcilerinin sunduğu 54 milyon 250 bin dolar teklifin üzerine çıkan olmadı. Limak Kurtalan Çimento'nun verdiği 54 milyon 250 bin dolarlık en yüksek teklif, fabrikanın 22 milyon dolarlık muhammen bedelinin 2.5 katını oluşturdu.
50 milyon dolar yatırım
Ergani Çimento ihalesini de kazanan Nihat Özdemir, Van Çimento'da hedeflerinin, İran'a ihracat olduğunu söyledi. Fenerbahçe ikinci başkanlığını da yürüten Özdemir, gruba ait Siirtte faaliyet gösteren Kurtalan Çimento'ya İran'dan yılda 300 bin ton çimento talebi olduğunu, ancak kapasiteleri dolu olduğu ve artırımda bulunamadıkları için talebe cevap veremediklerini ifade etti.
Özdemir, Van Çimento'nun durumunun iyi olmadığını belirterek, "Buraya önemli yatırımlar yapacağız. 50 milyon dolarlık yatırıma ihtiyacı var. Bunu da 2 yılda yapacağız" dedi. Van Çimento'nun satış için iç pazarda belli bölgeleri olduğunu da vurgulayan Özdemir, şöyle konuştu: "Fabrikayı ihracat için aldık. Kurtalan'ı aldığımızdan bu yana 120 bin ağaç diktik. Aynı sistemi Van'da da yapacağız."
İran'daki çimento üretiminin büyük bir kısmının Kuzey Irak'ı ve Afganistan'ı beslediğini sözlerine ekleyen Özdemir, "Biz de Afganistan'da iş yapıyoruz, İran çimentosu kullanıyoruz. Van'daki ana hedefimiz bu fabrikayı ihracata yönelik çalıştırmak" dedi.
'Fiyatlar düşebilir'
Nihat Özdemir, ihalelerdeki fiyatların yüksek olduğunu vurgulayarak, Türkiye'deki tüm çimento fabrikalarının kapasite artırımına gireceğini, birçoğunun şu anda artırıma başladığını, bunun da çimento fiyatlarını düşüreceğini ifade etti. Özdemir, Van Çimento'nun 250 bin ton olan kapasitesinin yatırımlarla 1 milyon tonun üzerine çıkacağını da açıkladı. "Fabrikaları almanızda kızınız Ebru'nun payı oldu mu?" sorusu üzerine Nihat Özdemir, mühendis kökenli kızının, şirketlerinde finansman ve yeni proje geliştirme bölümünde çalıştığını belirterek "Bu işlere çok meraklı. Çok seviyor. Özelleştirme projelerine gerçekten ilgi duyuyor" diye konuştu.
Doğu Anadolu'da şu anda Limak Grubu'nun, bir ortağıyla hidroenerji yatırımı yaptığını anlatan Özdemir, ürettikleri enerjiyi sattıklarını, 300 milyon dolar civarındaki yatırımda Bingöl, Elazığ ve Tunceli'den 300 kişiyi çalıştıracaklarını söyledi. Özdemir, bugün ihale edilcek Trabzon Çimento'nun önemli bir handikabı olduğunu belirterek, "Fabrika şehrin göbeğinde. Onun için şartnamede fabrikanın ancak 10 yıl çalıştırılacağına dair bir madde var. 10 yıllık bir fabrika bize uygun değil" diye konuştu. (Radikal, aa)
Gelir 1 milyar doları aşacak
TMSF'nin satışa sunduğu Uzan Grubu'ndan devralınan dokuz çimento fabrikasından sekizi için 991 milyon 750 bin dolarlık teklif alındı. Bugün satışa sunulacak Trabzon Çimento ile toplam tutar 1 milyar doları aşacak. Toplam 433 milyon dolar muhammen bedele sahip 9 çimento fabrikasına muhammen bedellerinin iki katını aşan teklif geldi. Çimento Grubu'nun satış süreci bugün yapılacak Trabzon Çimento ile sona erecek. 10 Ekim'de başlayan ihalelerde 61 milyon dolar muhammen bedelli Lalapaşa 166.5 milyon dolarla Çimentaş'a, 62 milyon dolar muhammen bedelli Standart 175.5 milyon dolarla Çimsa'ya, 22 milyon dolar muhammen bedelli Bartın da 48 milyon dolarla Çimko'ya, 60 milyon dolar muhammen bedelli Ladik 140 milyon 250 bin dolarla Akçansa'ya ihale edilmişti. 47 milyon dolar muhammen bedelli Gaziantep için 128 milyon dolarla Sanko, 56 milyon dolar muhammen bedelli Şanlıurfa için 158.5 milyon dolar ile Türkerler, 53 milyon dolarlık Ergani için 120.75 milyon dolar ile Limak Madencilik, 22 milyon dolar muhammen bedelli Van Çimento için de 54.25 milyon dolarla Limak Kurtalan Çimento en yüksek teklifi verdi.