Liman teklifine bayraklı protesto

Hükümetin Kıbrıs konusundaki açılımı en somut etkisini mali piyasalarda gösterdi. Dün borsaya olumlu etki eden gelişmenin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB) yankısı bugün farklı şekilde sürdü.

İSTANBUL - Hükümetin Kıbrıs konusundaki açılımı en somut etkisini mali piyasalarda gösterdi. Dün borsaya olumlu etki eden gelişmenin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB) yankısı bugün farklı şekilde sürdü. Borsada işlem yapan bazı üye temsilcileri bu sabah, hükümetin teklifine bireysel olarak tepki gösterdiler ve seans salonunda Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrakları açtılar.
Limanlara ilişkin yeni öneriyle dün hızlı yükseliş yaşanan borsada haftanın son işlem gününde kâr satışı hâkimdi. Ulusal 100 Endeksi gün sonunda 537 puan gerileyerek 39 bin 320'ye indi. Hisse senetlerinin ortalama değer kaybı yüzde 1.35 oldu.
'Protesto genel bir tavır değil'
Borsa Uzmanları Derneği Başkanı İsmail Tavlı organizasyonu birkaç brokırın yaptığını, derneğin düzenlediği bir organizasyon olmadığını söyledi. Tavlı, "Genel bir tavır değil ama genelin bu olaya karşı bir tepkisi de yok" dedi. İsmail Tavlı, teklifin duyulmasının ardından borsada yaşanan çıkışa işaret ederek, "Ülkenin uzun vadeli menfaatlerinin önemli olduğu şeklinde bir mesaj vermeye çalışmışlar" diye konuştu.
Önceki gün 1.4225 YTL'ye kadar inen dolar da hafif yükseldi. Bankalararası piyasada dolar 1.43, euro da 1.90 YTL'nin üzerinde işlem gördü. Tahvil ve bono piyasasında en çok işlem gören 13 Ağustos 2008 vadeli kâğıdın bileşik faizi ise yüzde 21.43 oldu.