Limaş'a 45.2 milyon dolar teklif

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), 32 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı Limaş Liman Hizmetleri için en yüksek teklifi 45.25 milyon dolarla Batıçim Batı Anadolu Çimento verdi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), 32 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı Limaş Liman Hizmetleri için en yüksek teklifi 45.25 milyon dolarla Batıçim Batı Anadolu Çimento verdi.
Uzanların borçlarına karşılık TMSF tarafından satışa çıkarılan Limaş Liman'ın ihalesine Ege Gübre, Mardaş Marmara Denizcilik, Cer Çelik Endüstrisi, Eren Holding ve Batıçim Batı Anadolu Çimento katıldı. Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii, açık artırmada 45 milyon 250 bin dolar ile en yüksek teklifi verdi. İhalenin sonucu, TMSF Fon Kurulu'nun onayına sunulacak. Fon Kurul'u, ihalenin onayını veya pazarlıklara devamını isteyebilecek.
Satışa çıkartılan Limaş Liman, makine-teçhizat ve döşeme demirbaşlar, gayrimenkuller, markalar ile bu varlıkların sözleşmelerinden doğan diğer tüm mal, hak ve varlıklardan oluşuyor.
95 bin metrekarelik liman
Limaş üzerinde bulunduğu Nemrut Körfezi'nin konumu nedeniyle, önemli bir noktada yer alıyor. Liman işletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren Limaş, Aliağa Nemrut Körfezi'nde yaklaşık 95 bin metrekarelik bir alan üzerinde, gemi yükleme, boşaltma ve liman istifade hizmetleri sunuyor. Limaş tarafından sağlanan limancılık hizmetleri, Kargo ve Liman İstifade hizmetleri olarak iki grup altında toplanıyor. Kargo hizmetleri bünyesinde yükleme, boşaltma ve açık depolama bulunuyor. Liman istifadesinde ise kumanya, yakıt, sıvı atık, katı atık, barınma ve su gibi hizmetler sağlanıyor. Limaş, yılda 2 milyon ton demir-çelik üretim kapasitesine de sahip. Toplam uzunluğu 750 metre olan Limaş'ta, dört iskele ve iki rıhtım var.