Limon üreticilerinin isyanı

Limon üreticilerinin isyanı
Limon üreticilerinin isyanı
Mersin'in Erdemli İlçesi'nde üreticiler, düşük fiyat nedeniyle dalında kalan limonu yola döküp eylem yaptı.

Çeşmeli Beldesi’nde Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek ve üreticilerin katılımıyla narenciyenin sorunları değerlendirildi.
 
Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, “Resmi verilere göre, ülkemizde yılda üretilen 3 milyon ton turunçgilin yaklaşık üçte biri ilimizde üretilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda ihraç edilen turunçgil ürününe verilen teşvik primlerinin düşük miktarlarda olması nedeniyle turunçgil üreticilerimiz zor dönemler geçirmişlerdir. Üretim aşamasında verilen desteklerin yetersizliğinin yanında bir de ürünün pazarlama aşamasında sıkıntı yaşayan çiftçilerimiz artık karamsarlığa kapılmaktadır. Bu yıl da geç ve düşük açıklanan teşvik miktarı nedeniyle piyasada şu anda turunçgil fiyatları maalesef üretim maliyetlerimizin altında kalmıştır” dedi. Gökçel, limonun fiyatının kilosu 30- 40 kuruşa kadar düştüğünü sözlerine ekledi. 

Konuşmaların ardından bir grup çiftçi Mersin- Antalya karayolunu ulaşıma bir süre kapatarak kasalarla getirdikleri limonu yola döktü. Araç sürücüleriyle üreticiler arasında kısa süreli tartışma da yaşandı. Yaklaşık 15 dakika süren eylemin ardından üreticiler olaysız dağıldı. (DHA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Antalya

    ,

    Mersin