'Lira=dolar'ı görmeden VOB'a gelin

'Lira=dolar'ı görmeden VOB'a gelin
'Lira=dolar'ı görmeden VOB'a gelin
VOB Başkanı Işınsu Kestelli, dolardaki büyük düşüşler nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan ihracatçıları, kurlardaki oynaklıktan daha fazla zarar görmemek için VOB'a davet etti.

METE TAMER OMUR

“Kur oynaklıklarından zarar gören ihracatçılar Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nı (VOB) kullanmış olsaydı sıkıntıların hiçbirini yaşamayacaklardı” diyen Kestelli, şu uyarıda bulundu: “Şimdi ‘1 dolar eşittir 1 lira’ söylemleri var. Bu, ihracatçı için çok kötü bir senaryo. İhracatçının bu senaryoyu beklemek yerine VOB’da pozisyon alması daha avantajlı.” 

VOB’u kullanan baharat ihracatçısı Birlik Baharat Başkanvekili Ahmet Kaynar, VOB’un kuruluşundan itibaren çalıştığını belirterek, “Tamamen ihracatta kendimi korumak için bunu yapıyorum. Bir yerde ihracatımızı sigorta ettiriyoruz” dedi. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk de, VOB’un kurun geri gelmesinden doğabilecek kayıpları önlemede önemli bir araç olduğunu vurguladı ve “Birçok ihracatçı bunun önemini kavramadı. Tam olarak anlaşılamadı” dedi.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Ege