Lisanslı depo yolda

Arz fazlası fındığın piyasadan çekilerek, fiyatların dengede tutulmasını sağlamaya yönelik lisanslı depoculuk için çalışma başladı. Sanayi Bakanlığı konuyla ilgili olarak bir yönetmelik yayımladı.

ANKARA - Arz fazlası fındığın piyasadan çekilerek, fiyatların dengede tutulmasını sağlamaya yönelik lisanslı depoculuk için çalışma başladı. Sanayi Bakanlığı konuyla ilgili olarak bir yönetmelik yayımladı. Yönetmeliğe göre, bakanlığın izniyle kurulacak lisanslı depo işletmesi, bir milyon YTL'den az olmamak üzere depo kapasitesine göre belirlenen tutarda ödenmiş sermayeye sahip olacak.
Depolarda tutulan fındık, ürün senetleri vasıtasıyla ticarete konu olabilecek. Lisanslı depolar, fındık ticaretini kolaylaştırmanın yanı sıra ürün sahiplerinin mallarının emniyetini sağlayacak ve kalitesini koruyacak. Fındık borsasının da ön adımını oluşturan düzenleme çerçevesinde lisanslı depo işletmecileriyle borsa arasında sözleşme yapılacak. İşletmeciler, depodaki ürün bedelinin yüzde 15'i tutarına bir teminatı bakanlığa yatıracaklar.